Operational Technology Cyber Security Alliance (OTCSA) adında siber güvenlik ittifakı kuruldu. ABB, Microsoft ve Fortinet gibi teknoloji üreticileri sistemlerini korumak için siber güvenlik ittifakını başlattı.

Operasyonel Teknoloji Siber Güvenlik İttifakı (OTCSA), operasyonel teknoloji (OT) ortamlarının ve OT/IT bağlantılarını sağlayan ara yüzlerin korunmasını ve güvence altına alınmasını sağlamaya yönelik yeni bir endüstri ittifakıdır. Amaç, IT, OT ve IOT sistemlere yönelik gerçekleşen siber saldırı risklerini en aza indirmektir.

Yeni teknolojiler, eski teknolojilere entegre edildiğinde, OT ve IT ekipleri zorlanmaktadır. Ekiplerin kullandığı güvenlik yaklaşımları, gelişen yeni teknolojiye yönelik uygulanmayabilir. Bu nedenle Endüstri Liderleri Koalisyonu, OT operatörlerine ve tedarikçilerine hızlı gelişen bir dünyada siber güvenlik risklerini azaltmak için kaynak ve rehberlik sağlamak için Operasyonel Teknoloji Siber Güvenlik İttifakı’nı (OTCSA) kurdu.

Operasyonel Teknoloji Siber Güvenlik İttifakı’nın ilk üyeleri arasında ABB, Check Point, BlackBerry Cylance, Forescout, Fortinet, Microsoft, Splunk, Mocana, NCC Group, Qualys, SCADAFence ve Wärtsilä bulunmaktadır.

Sedat KIZILÇINAR