Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayii için yenilikçi çözümler, gücünü ve kapasitesini artırmaya devam ediyor. Yeni dünya düzeninde Türkiye’nin bu alandaki başarıları tartışılmaya devam ederken, Rusya-Ukrayna savaşında oyun değiştiren teknolojiler dünya basınının da gündeminde. Sektörün en büyük buluşması olan ve önemli iş birlikleri için etkin bir platform oluşturan SAHA EXPO, 57 ülkeden 250 yabancı ve 750 yerli firmayı bir araya getirmeye hazırlanıyor. Geçen yıl 18 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlayan SAHA EXPO, bu yıl 25-28 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde fiziki olarak 30 bin profesyonel ziyaretçiyi hedefliyor. Basın toplantısında konuşan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, SAHA İstanbul’un, bir yandan SAHA EXPO için hazırlıklarına devam ederken, geçtiğimiz günlerde önce Dünya Uzay Federasyonuna, hemen ardından da  EAQG (Europen Aerospace Quality Group) kabul edildiğini ve bu gelişmelerin Türkiye’nin Savunma, Havacılık ve Uzay sanayinde Uluslararası konumunu daha yukarıya çıkarması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri sanayinde söz sahibi olmaya başlayan Türkiye’nin bu alanda faaliyet gösteren 750 yerli firması ve  250 yabancı firmayı bir araya getirecek olan SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı 25 Ekim’de kapılarını açacak. Dev Savunma sanayi şirketlerinden KOBİ’lere, üniversitelere, tedarikçilere ve Ar-Ge merkezlerine kadar Savunma, havacılık ve uzay sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan SAHA EXPO, hem katılımcılara hem de ziyaretçilere önemli iş birliği fırsatları sunacak. Havacılık, denizcilik ve uzay sektörlerinde stratejik öneme sahip birçok ürün ilk kez tanıtılacak.

Basın toplantısında konuşan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, SAHA İstanbul’un 2015 yılında kurulduğunu ve 2022 yılına kadar güçlü bir büyüme süreci yaşadığını söyledi. Keleş,  SAHA İstanbul’un Avrupa Kümeler Birliğinin en büyük kümelenmesi haline geldiğini ifade ederek,  “25 üniversite ve 816 firma ile Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olarak karşınızdayız.  SAHA EXPO’yu da bu hüviyetle yapıyoruz. İlk fuarımızı 2020 yılında 135 firma ile yaptık. 2020 yılında yapacağımız fuar pandemi nedeniyle dünyanın ilk sanal savunma sanayi fuarını yaptık. Bu fuarımız çok ilgi gördü. 120 binin üzerinde ziyaretçi katılım gösterdi. 27 binin üzerinde yabancı giriş oldu. Bu fuarda 744 tane online görüşme odası vardı. 32 bin 800 tane görüşme yapıldı.” şeklinde konuştu.

2021 yılında fuarın hibrit olarak düzenlendiğini hatırlatan İlhami Keleş, ” 2021 yılında önce fiziki sonra sanal fuar olarak yaptık. Fiziki fuarda farklı bir konsept denedik. Bu fuarımızda özneler kobiler oldular. Büyük firmalar kobilerle ilişki geliştirmeye yoğunlaştılar. 481 firma bu fuara katıldı. 4 salonda fuarı icra ettik.” dedi. Keleş, Savunma Sanayi alanındaki gelişim süreciyle fuarların amaçlarının değiştiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Türkiye eskiden pazar bir ülkeydi. Türkiye mal satmak için fuarlara gelinen bir ülkeydi. Savunma Sanayi alanında gerçekleşen gelişmelerle olayın yönü değişti. Yabancı firmaları Türkiye’ye katılımcı 57 ülke ile temasa geçmesi için getiriyoruz. Yabancılar bizim firmalarımız ile iş geliştirsinler diye gelsinler istiyoruz. Bu fuar artık Türkiye için yeni nesil bir fuar. Bu fuarda firmalarımız dışarıya mal satacaklar. Yabancılar kendi aralarında iş geliştirecekler.  Bu fuarda dünyada hiç bir fuarda olmayan bir hizmet vermek istiyoruz. Önümüzdeki hafta başından itibaren her firmaya özel fuar istihbaratı dağıtacağız. Firmalara özel analizler vereceğiz. Yani firmalara danışmanlık hizmeti vermiş olacağız. B2B portalını açacağız. Gönderdiğimiz analizler çerçevesinde firmalar birbirlerinden görüşme taleplerini oluşturacaklar. Fuar takvimlerini birlikte yapacaklar. Yerli yabancı tüm firmaların ticaret yapmasını sağlayarak bu fuarı çekici hale getireceğiz”.

2022 yılında da fuarın hibrit olarak icra edileceğini aktaran İlhami Keleş, “Fuarımız  01 Kasım 2022 – 01 Şubat 2023 tarihleri arasında Metaverse evreninde yapılacak. Bir şekilde fuara katılamayacak kişiler böylelikle fuara katılım sağlayabilecek, ürünleri görebilecek ve canlı toplantılar yapabilecek. Burada da yine dünyada bir ilki yapıyoruz. Dünya markası olma iddiasını ortaya koyarken altı boş bir iddia olarak ortaya koymuyoruz. Hizmetlerimizle, iş yapış tarzımızla, fuarcılığa getirdiğimiz yeni yaklaşımlarla, teknolojik birikimimizle dünya markası olma iddiamızı ortaya koyuyoruz”. Fuarın sadece son gün halka açık olacağını bildiren Keleş, 18 yaşından büyük kişilerin fuarı ziyaret edebileceğini sözlerine ekledi.