Kripto para, sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlık olarak tanımlanıyor. Dünya ‘kripto çılgınlığına’ kapılmış durumda. Bitcoin, Monero, Ethereum ve Dogecoin gibi dijital paralar tüm internete yayıldı. Değerleri gittikçe artan bu paralar, yatırımcılarına, değeri düşene kadar, ciddi kazançlar sağlayabiliyor. Sanal para madenciliğiyle kazanılan ‘servetler’ 1800’lü yıllardaki altına hücumu andırıyor. En azından aralarında çok fazla dolandırıcının da bulunduğu birçok kişi böyle olduğuna inanmanızı istiyor. ESET, artan kripto para dolandırıcılıkları ile ilgili uyarılarda bulundu.  
 
Kripto para dolandırıcılıkları neden artış gösteriyor?

Dolandırıcılar, kurbanlarını tuzağa düşürmek için mevcut olayları ve gündemdeki trendleri kullanma konusunda ustadır. En popüler gündem konularından biri olan kripto para konusunda da harekete geçmekte gecikmediler. Sanal paralarla ilgili merakı artırıp bir geri bildirim döngüsü oluşturan medyadaki haberlerin ve sosyal medya gönderilerinin de bu konudaki payını göz ardı edemeyiz. FTC’ye göre, 2020 Ekim ve 2021 Mayıs ayları arasında, Amerikalılar binlerce kripto para dolandırıcılığında ortalama 80 milyon Amerikan doları kaybetti. İngiltere’de bu rakam çok daha yüksek. Polis kayıtlarına göre göre 2021 yılının ilk dokuz ayında kurbanlar 146 milyon poundun üzerinde para kaybetti.
 
Dolandırıcılıklar artış göstermesinin nedenleri arasında; geleneksel borsaya kıyasla yatırımcılar için kripto para piyasasını düzenleyen çok az düzenleme bulunması, medyanın yoğun ilgisi, gittikçe artan kripto para fiyatları, sosyal medya ve kimlik avı hırsızlarının tuzak olarak kullandıkları para madenciliği yer alıyor. 
 
En yaygın kripto para dolandırıcılıkları neler?

Kripto para piyasasında güvenli bir şekilde saklanan sanal paranız varsa paranız bilgisayar korsanları açısından riskte olabilir. Birçok durumda tehdit aktörleri bu şirketlerden para koparmayı başarıyor. Hatta bazen yüz milyonlar kazanabiliyorlar. Ancak güvenlik ihlaline uğrayan şirketler genellikle suçsuz müşterilerin zararını telafi edeceğine söz veriyor. Maalesef kripto dolandırıcılığı kurbanları için böyle bir garanti yoktur. Bir dolandırıcılık kurbanı olduğunuzda yüksek miktarda para kaybedersiniz.

Dolayısıyla bu dolandırıcılıkların nasıl gerçekleştiğini anlamak önemlidir. En yaygın dolandırıcılıklardan bazıları ise; saadet zincirleri, aldatmacalı işlemler, ürüne yer veren sahte reklamlar, dolandırıcı uygulamalar, sahte basın bültenleri ve kimlik avı şeklinde sıralanabilir.

Kurban durumuna düşmekten nasıl kurtulursunuz?
 
ESET güvenlik uzmanları önerileri şu şekilde özetliyorlar; ‘’Sahtekarlıkla savaşmak için en iyi silah şüpheci olmaktır. Ne yazık ki internette okuduğumuz her şeyin gerçek olmadığı bir çağda yaşıyoruz. Bu içeriklerin büyük bir kısmı bizi kandırmak ve bize zarar vermek niyetiyle hazırlanmıştır. Bunu aklınızda bulundurun ve dolandırılmamak için, e-posta ve sosyal medya gibi yollarla sizin bilginiz dışında sizinle iletişime geçen kişilerle bilgilerinizi paylaşmayın. Bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse büyük olasılıkla gerçek değildir. Tüm yatırım fırsatlarına temkinli yaklaşın. İki korumalı kimlik doğrulama kullanın. Ön ödeme gerektiren tüm yatırım ‘fırsatlarından’ uzak durun. Resmi olmayan uygulama mağazalarını kullanmayın ve saygın bir sağlayıcının kötü amaçlı yazılım karşıtı çözümünü bilgisayarınıza ve mobil cihazınıza indirin.’’