Rus uyruklu olduğu açıklanan bir siber güvenlik uzmanı, ele geçirdiği şirket bilgileriyle ABD borsasında milyonlarca dolarlık vurgun yaptığı duyuruldu.

Rus hacker’ın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonları (SEC) sistemi aracılığıyla 3 aylık ve yıllık gelirleri dosyalamak için kullanılan iki ABD merkezli dosyalama ajansının bilgisayar ağlarına girmek ile suçlandı.

Hacker’ın bilgilere halka açıklanmadan önce ulaşmak suretiyle menkul kıymetler borsasına işlem yaparak, bu şekilde milyonlarca dolar kazandığı iddia edildi.

Söz konusu olan Rus uyruklu hacker’ın, diğer komplocularla birlikte iki dosyalama ajansından çalınan ve henüz kamuya açıklanmamış bilgiler üzerinden borsada işlem yaparak milyonlarca dolar kazandığı vurgulandı.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Rus uyruklu hacker’ın 41 yaşında olduğu, adının Vladislav Klyushin olarak belirtildiği ifade edildi. Klyushin’in 21 Mart’ta tutuklandığı, İsviçre’den ABD’ye iade edildiğinin ise altı çizildi.

Klyushin’in, Ocak 2018 ile Eylül 2020 tarihleri arasında halka açık şirketlerin menkul kıymetlerinde en az iki yıl boyunca işlem yapmak için MNPI kullanan daha büyük bir grubun parçası olduğu duyuruldu. Söz konusu eylemlerden suçlanan ancak şu anda serbest olan diğer dört Rus vatandaşının, Ivan Ermakov, Nikolai Rumiantcev, Mikhail Vladimirovich Irzak ve Igor Sergeevich Sladkov olduğu açıklandı.

Sanıkların, hedefteki dosyalama ajanslarının ağlarına erişmek ve SEC dosyaları, basın bültenleri de dahil olmak üzere birden fazla şirketin gelirleriyle ilgili verileri görüntülemek veya indirmek için çalışanların gizliliğini ihlal ettiği, çalışanların kimlik bilgilerini kullandıkları tespit edildi.

Klyushin’in, bilgisayarlara yetkisiz erişim, para transferi sahtekarlığı ve menkul kıymet sahtekarlığı suçlamalarından en fazla beş yıl hapis cezası, üç yıl denetimli serbestlik ve 250 bin dolar para cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu da gelen bilgiler arasında yer aldı.