2020’de sağlık sektörüne, kritik alt yapılar ile endüstriyel sistemlere, mobil cihazlara, seçim verilerine, loT cihazlara siber saldırılarda artış gözlenecek.

STM’nin yeni siber tehdit raporunda 2020’de artarak devam edecek siber tehditlerin en büyük etkiyi sağlık sektöründe yaratacağı ifade ediliyor. 2019 yılında fidyecilik saldırısına en çok maruz kalan sağlık sektöründe kullanılan medikal sistemlere yapılabilecek saldırılara da değinen Siber Tehdit Durum Raporu, oluşacak zararların maddi boyutunun artış göstermesinin yanı sıra kan değerleri ve DNA bilgileri gibi kritik verilerin ifşa olması tehdidiyle manevi zararın da ciddi bir seviyeye ulaşacağını öngörüyor.

STM’nin Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’in Ekim-Aralık 2019 tarihlerini kapsayan ve 2020 ile ilgili öngörülerde bulunan raporunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sıklıkla kullandığı e-devlet uygulaması taklitlerinin, siber saldırganların yeni yöntemi olduğuna yapılan atıfla birlikte düşünüldüğünde kamu hizmetlerinin önemli bir siber saldırı kanalı haline geleceği anlaşılıyor. Daha kapsamlı olarak bakıldığında, sağlık sektörüne, kritik alt yapılar ile endüstriyel sistemlere, mobil cihazlara, seçim verilerine, IoT cihazlara siber saldırılarda artış gözleneceği görülüyor.

Sahte uygulama kategorisinde son çeyrekte en tehlikeli saldın; kişisel bilgilere erişim sağlanan “e-Devlet” uygulamasını taklit eden bir zararlı yazılım oldu. Türkiye’yi hedef alan bu oltalama (phishing) saldırısı, geçen eylül ayında kısa süreli olarak Play Store’da yer aldı” notlarını düşen ThinkTech, yeni teknolojilerin yeni saldınlan beraberinde getireceğinin de altını çiziyor.

Elektronik seçime yönelik saldırıların artacağına dikkat çekilen raporda, 5G ile birlikte ortaya çıkacak yeni tehdit türleri arasında kablosuz ağ saldınlarına dikkat çekiliyor. Mobil cihazlar ve bulut sistemlerini tehdit eden sahte uygulamalar bu yıl da gündemde kalırken, günlük yaşamda kullanılan akıllı cihazlar, saldın ve casusluk kampanyalarının yeni hedefi haline geliyor.