FBI’ın siber suçlarla ilgili yıllık raporuna göre siber suçlular, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işletmeleri ve bireyleri her zamankinden daha fazla dolandırmak için daha önce başarılı internet dolandırıcılıklarına odaklanıyor. Bu arada, fidye yazılımları kurbanlar üzerinde büyük bir mali zarar almaya devam ediyor.

Büronun yayınlanan İnternet Çekirdek Yetkinlik Belgesi (IC3) 2019 İnternet Suç Raporu’na göre, işletmeler ve bireyler geçen yıl siber suçlulara FBI’ya herhangi bir yıldan daha fazla internet suçu olayı bildirirken 3,5 milyar dolar kaybetti.

Sonuçlar, siber dolandırıcılık ve artan güvenlik ürünleri konusunda artan farkındalığa rağmen siber suçun gelişmekte olduğunu gösteriyor. Rapora göre, kullanıcılar, 2019 yılında FBI’ya 467.361 siber suç şikayeti bildirdi ki bu, her gün ortalama 1.300 olay ve bir önceki yıla kıyasla 100 binden fazla olaya denk geliyor.

Gerçekten de, kullanıcı kimlik bilgilerini çalmak, kullanıcıların bastıkları her tuşu kaydeden bir keylogger yüklemek ve hatta bir cihazın verilerini fidye alabilmek çin rehin almaya yönelik Anubis adlı çok sofistike kötü amaçlı yazılımı Android mobil cihazlara gönderebilen yeni bir kimlik avı dolandırıcılığı ortaya çıktı.

Bu arada siber suçlular, fidye yazılımlarıyla şirketler ve devlet kurumlarına baskınlarını sürdürüyorlar. FBI’ın İnternet Suç Raporu, geçen yıl fidye yazılımı saldırılarının sayısı azalırken, kayıp miktarının arttığını ve fidye yazılımının artık arttığını ortaya koyuyor.