2023’ün ilk gününde de siber dolandırıcılık hız kesmeden devam ediyor. Şimdi de işsizleri hedef alan siber dolandırıcılar, evde paketleme işi adı altında insanlardan para almaya ve onları dolandırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda da bu şekilde dolandırıcılık haberlerine sıkça rastlıyorduk. Siber tehdit aktörlerinin hedefinde işi olmayan ve evden çalışmak isteyen insanlar yer aldı. İnsanlara sosyal medya üzerinden ulaşan siber dolandırıcılar, özellikle bu tarz işler için Instagram’ı kullanıyor.

Instagram’dan reklam vererek açtıkları tuzaklara işsizleri çekmeyi başaran dolandırıcılar, ilk başta az bir miktar para istiyor ürünleri gönderme adı altında. Ardından istekleri katlanarak artıyor ve para göndermeyi istemeyen ya da artık parasının olmadığını söyleyen insanları da tehdit ediyorlar. Güven kazanmak adına vergi levha numarasını e-Devlet üzerinden araştırılabileceğini söyleyen siber dolandırıcılar, kapora paralarını aldıktan sonra maaş ile geri gönderileceğini, hatta 90 saniye gibi kısa bir süre içerisinde yatırılan paraların iade edildiğini söylüyorlar.

Her seferinde farklı isimlerdeki insanların IBAN numarasına para gönderilmesi de gösteriyor ki bu bir siber dolandırıcılık çetesi. Bu çetenin farklı WhatsApp numaralarından yazdığı, muhtemelen çaldıkları fotoğraflarla profil oluşturduğu ve çalıntı paketleme videoları attığı, sahte dijital belgeler oluşturduğu da gelen bilgiler arasında yer aldı.

Instagram hesapları incelendiğinde ise çok sayıda bot hesabın olduğu görülürken, bu şekilde binlerce insanı tuzaklarına çekmeyi başardıkları da yorumlar sayesinde gözler önüne seriliyor. Dolandırıldığını anlayan insanların yaptıkları yorumları siliyor, onları engelliyor ve bazı insanları da korkutmak için bu yoldan geri dönüş olmadığını, kurumlarının avukatları ile hukuki sürecin başlayacağı yalanını ortaya atan siber dolandırıcılar, bugüne kadar kimsenin şikayet etmemesinden de kaynaklı olarak hala aramızda dolaşıyor.

Zaten işsiz olan ve son parasını dolandırıcılara kaptıran vatandaşlar bu durumla karşılaşırsa ilk yapmaları gereken bankalarından IBAN hesaplarının dekontlarını almaları, WhatsApp kanallarından yaptıkları görüşmeleri belgelemeleri ve en yakın kolluk birimine başvurmaları gerektiğini de bir kez daha hatırlatalım. Uzmanlar, bu tür siber dolandırıcılık vakalarının fark edebilmek için yazışmalarda yazım yanlışları yapılıp yapılmadığı konusunda vatandaşları uyarırken, sosyal medya üzerinden bu tarz işleri bulmanın güvenli olmadığını vurguladı.