Pandemiyle birlikte artan işsizlik nedeniyle Nijerya’da siber suç oranının arttığı gözlemlendi. Ülkede siber dolandırıcılık kendine has, apayrı bir yaşam biçimi olarak algılanıyor.

Koronavirüs ile hayatımızı etkileyen pandemi, ekonomiden eğitime varana kadar birçok alanı derinden etkiledi. Bu iki alan başta olmak üzere internetin de etkisi arttı. Ekonomide yaşanan olumsuzluklar ve eğitimin de aksamasıyla birlikte genç nüfusun iş bulma umudu da gün geçtikçe azaldı.

Nijerya’da son beş yılda, dörde katlanan işsizlik oranları pandeminin de etkisiyle arttı. Enflasyon yüzde 17 oldu. Genç nüfusuyla bilinen Nijerya, teknolojinin en büyük ivme yakaladığı ülkelerden biri konumundayken, eğitim ve ekonomi aynı anda darbe yiyince çok sayıda üniversite öğrencisi siber suçlar başta olmak üzere çeşitli illegal alanlara yönelmek zorunda kaldı.

Nijerya Ekonomik ve Mali Suçlar Komisyonu (EFCC), pandemi sürecinde siber suçlarla ilgili verileri paylaşmayı reddetti. Ocak 2019’dan Haziran 2021’e kadar kurumun Twitter hesabı tarafından paylaşılan siber suç verileri, pandemi boyunca tutuklamalarda ciddi bir artış olduğunu gösterdi. 2019’da EFCC, toplam 117 siber suçlara bağlı tutuklama tweeti attığı ortaya çıktı. Ocak 2021’den Haziran 2021’e kadar ise bu rakamın 300’ü aştığı anlaşıldı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu tarafından ‘Bilgi Edinme Özgürlüğü Talepleri’ne cevap olarak yayınlanan verilere göre ise, Nijeryalı siber tehdit aktörleri 2020 yılında sahte sosyal yardım ve kredi gibi yollarla 110 milyon dolardan fazla kazanç elde etti. ABD yönetiminin sosyal yardımları artırması ve başvuru yöntemlerini kolaylaştırmış olması da siber suçluların sistemi kandırmalarını kolaylaştırdığı belirtildi.