‘Şehir hacklemek’ moda oldu: Saldırganlar Johannesburg için 4 Bitcoin istedi…

ABD’de yerel hükümetlere yönelik siber saldırıların hafızalardaki yeri henüz tazeyken benzer bir haber bu sefer Güney Afrika’nın en büyük şehri Johannesburg’dan geldi.

Kendilerine ‘Shadow Kill Hackers’ adını veren siber saldırgan grubu, şehrin yönetimine gönderdikleri mesajda Johannesburg’un hassas bilgilerini ve sunucularını hacklediklerini iddia ederek ‘Şehrin içerisinde bir çok arka kapı açıklığına sahibiz. Şehrinizdeki her şeyin kontrolü bizde…’ ifadelerini kullandılar.

Şehir yönetiminde görevli olan çalışanların bilgisayarlarında görünen mesaj: Saldırganlar ellerindeki verileri internete yüklememek için yerel saate göre, pazartesi akşam 5’e kadar süre verip 4 Bitcoin istediler.

Yönetim ise tüm IT altyapısını offline’a çekerek saldırıya ilk karşılığını vermiş oldu. Ödeme portallerinden, web sitelerine kadar tüm elektronik hizmetler askıya alınmış oldu.

Dört ay içerisindeki ikinci saldırı

Johannesburg şehir yönetimi Temmuz ayında çalışanların bilgisayarların şifrelendiği başka bir fidye yazılım saldırısı ile karşı karşıya kalmıştı. Şehrin elektrik dağıtım hatlarını da hedef alan saldırı sonucu insanlar bir kaç gün boyunca elektriksiz kalmıştı. Temmuz saldırısının aksine son saldırı da çalışanların bilgisayarları şifrelenmedi.

Bu arada Güney Afrika’nın iki büyük bankasına da DDoS saldırıları gerçekleşti. Uzmanlar, bu saldırıların şehir yönetimini hedef alan saldırıdan bağımsız olduğunu düşünüyor.