ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Taha Yücel, 19-20 ekim tarihlerinde düzenlenecek olan 15’inci Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı hakkında açıklama yaptı.

Bu yıl düzenlenecek olan konferansta sanal gerçeklik çerçevesinde siber güvenliğin önemine vurgu yapılacağını ifade eden Yücel, sanal gerçekliğin hepimizin etkinlendiği bir ortam olduğunu dile getirdi. Yücel, metaverse olarak adlandırılan ve bir süredir ticari anlamda da öne çıkan bu tür ortamlarda siber güvenlik açısından hem tehditler hem de fırsatların bulunduğunu vurguladı. Bu konferansta da sanal gerçekliğin siber güvenlik açısından oluşturduğu riskleri ele alacaklarını belirten Yücel, internete bağlı her cihazın aynı zamanda siber güvenlik açısından risk oluşturduğunun altını çizdi.

Sanal gerçeklik evreninde, gerçekte korunan mahremiyetin daha fazla korunması gerektiğini söyleyen Taha Yücel, sanal gerçeklik gözlüklerinin üzerinde bulunan kamera sisteminin bulunduğu alanı taradığına dikkat çekti. Taha Yücel, ‘’İnsanlar daha önce bilgisayarının kamerasını kapatarak kullanırlardı. Burada öyle bir lüksünüz yok. Çünkü onu kapattığınızda cihaz çalışmıyor. Onun için de dikkat edilmesi gereken nokta şu olmalı; nasıl evinize, yatak odanıza tanımadığınız, bilmediğiniz insanları almıyorsanız bu tür cihazları kullandığınız ortama da dikkat etmelisiniz.’’ dedi.