BTK-USOM ve Emniyet güçleri, PKK/KCK propagandası yapan hacker grubuna 14 ilde operasyon düzenlerken, toplamda 42 kişi tutuklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, resmi Twitter hesabı aracılığıyla terör örgütlerine yapılan operasyonu duyurdu. Buna göre PKK ve KCK propagandası yapan toplamda 42 hacker, 14 ilde yapılan eş zamanlı operasyonla yakalandı.

Bu hacker grubunun bir süredir terör örgütlerinin lehine propaganda yapması üzerine, 294’ü kamu kurum ve kuruluşuna ait olan, toplamda 2 bin 754 siteye siber saldırı girişiminde bulunan hacker grubu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. Mezopotamia Hackers ve CMG Team Cold Hackers adlarıyla bilinen grupların ve yapıya ait 9 alt grup, BTK– USOM ve emniyet güçlerinin ortak çalışmasıyla çökertildiği duyuruldu.

Daha önce 3 ayrı operasyonla tutuklanan 12 hacker ile büyük darbe vurulan Mezopotamia Hackers yapılanmasına, bir darbe daha vurulmuş oldu. Geçtiğimiz aylarda yapılan operasyonların ardından yeni bir yapılanmaya giden ve CMG Team Cold Hackers adı altından tekrardan bir araya gelen örgütün, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terör ve İstihbarat birimleri ile Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın ortak operasyonu ile tekrardan büyük bir darbe almış oldu.

Yapılan açıklamalara göre hacker grubunun ifade ve sorgu işlemleri devam ediyor.