Trend Micro’nun 2024 yılının Ocak ayında Tokyo’da düzenleyeceği Pwn2Own Automotive yarışmasının ana sponsoru Tesla oldu .

Siber güvenlik şirketlerinden Trend Micro, katılımcıların toplamda 1 milyon dolar nakit ve otomobil ödülü için yarışacağı Pwn2Own Automotive yarışmasının ana sponsorunun Tesla olduğunu açıkladı.

Pwn2Own’un Trend Micro’nun Zero Day Initiative (ZDI) girişiminin en önemli parçalarından biri olduğunu ifade eden Trend Micro Tehdit Araştırmalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Brian Gorenc, “Pwn2Own, uzun yıllardır endüstriyel ve gelişmekte olan teknolojilerdeki yeni güvenlik açıklarını keşfetmemize büyük katkıda bulunuyor. Otomotiv sektörüne yönelik siber güvenlik çalışmalarımızı daha da genişletmekten ve Tesla’yı etkinliğin ana sponsoru olarak görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

ZDI ve Trend Micro’nun otomotiv güvenliği konusunda uzmanlaşmış yan kuruluşu VicOne tarafından ortaklaşa düzenlenen Pwn2Own Automotive etkinliği, yalnızca bağlantılı araçlara odaklanan ilk yarışma olarak öne çıkıyor. VicOne’ın araç ekosistemindeki köklü güvenlik anlayışı ile ZDI’ın bu zorlukları doğrudan ele alan platformunun işbirliği, otomobil siber güvenliği ve tehdit araştırması arasında bir sinerji oluşturuyor.

Etkinlik, otomotiv ekosisteminde daha fazla güvenlik araştırmasını teşvik etmeyi, üreticileri topluluğa katılmaya özendirmeyi ve modern araçların çoklu, karmaşık alt bileşenleri konusunda farkındalığı artırmayı amaçlıyor.
Tesla daha önce de Trend Micro ve Pwn2Own ile çalışmış ve otomobil üreticisinin elektrikli araçların (EV) karmaşıklığı konusundaki bilgi birikimi Pwn2Own Vancouver’ın büyük bir başarı elde etmesine yardımcı olmuştu. Etkinliğin bir diğer sponsoru olan ChargePoint ise Pwn2Own’ın bu yeni kategorisinde teknik rehberliğin yanı sıra yarışma için donanım desteği de sağlayacak.

ZDI, yalnızca geçtiğimiz yıl bin 706 güvenlik açığı tespit etti ve yayınladı. 2023 yılında ise şu ana kadar binin üzerinde benzersiz sıfırıncı gün güvenlik açığı tespit etti ve yayınladı. Tespit edilen güvenlik açıkları arasında Trend Micro’nun hızlı bir şekilde düzeltmek ve sorumlu bir şekilde kamuoyuna açıklamak için üreticilerle birlikte çalıştığı MOVEit’teki bir güvenlik açığı da yer aldı.

Trend Micro müşterileri, ZDI aracılığıyla toplanan değerli veriler ve içgörülerle oluşturulan 70’in üzerinde günlük olarak yayınlanan güvenlik güncellemesinden yararlanıyor. Bu üst düzey istihbarat, Trend Micro’nun potansiyel tehditlerden bir adım önde olmasını sağlıyor.

Ocak ayında düzenlenecek etkinlikte yarışmaya katılanlar bir milyon doların üzerinde nakit para ve Tesla otomobiller dahil olmak üzere çeşitli ödüller kazanma fırsatı elde edecek. Etkinlikte yer alacak dört kategori ise şöyle:
2007 yılından bu yana 30 milyon doların üzerinde ödeme yapan Trend Micro Zero Day Initiative’in önemli bir parçası olan Pwn2Own, araştırmacıları bir dizi teknolojik üründe güvenlik açıkları bulmaya teşvik ediyor.

Pwn2Own Automotive etkinliğine şahsen katılma imkanı olmayanlar yarışmaya uzaktan katılabilecek. Yarışmaya son katılım tarihinden (18 Ocak 2024) önce kaydolun ve kayıt döneminin sonuna kadar kötüye kullanım zincirini ve girişin nasıl çalıştırılacağına ilişkin talimatları açıklayan ayrıntılı bir teknik inceleme gönderin. Son başvuru tarihinden en geç iki hafta önce Trend Micro ile iletişime geçmenizi öneririz.