Sosyal medya platformu olan TikTok’un çatı şirketi ByteDance, platform üzerinden gazetecilerin yer bilgilerini de içeren kişisel verilere eriştiğini tespit ettiği 4 çalışanını işten çıkardı. TikTok Sözcüsü Brooke Oberwetter, ‘’Platformun ana kuruluşu ByteDance, ‘uygunsuz şekilde’ gazetecilerin kişisel verilerine erişen 4 çalışan işten çıkarıldı.’’ dedi.

Oberwetter yaptığı açıklamada, gazetecilerin yer bilgilerini içeren IP adreslerinin de erişim sağlanan veriler arasında olduğunu vurguladı. İkisi ABD’de ve ikisi Çin’de bulunan 4 çalışanın ‘TikTok kullanıcılarının verilerine erişim hakkını suiistimal ettiği’ için işten çıkarıldığı ve bu davranışların ‘TikTok’un kullanıcıların güvenini kazanma çabaları ile uyuşmadığı’ söylendi.

Gazetecilerin gözetlenmesi, yaptıkları işe müdahale edilmesi veya kaynaklarının yıldırılmaya çalışılmasının kesinlikle kabul edilemez olduğunun altı çizildi. ABD’li siyasetçiler ve istihbarat servisleri, uzun süredir Pekin merkezli ByteDance tarafından geliştirilen uygulamadaki kişisel bilgilerin Çin hükümetine verildiğini ve bunun da ‘ulusal güvenlik endişelerini’ beraberinde getirdiği belirtildi. TikTok yetkilileri ise bilgilerin hiçbir şekilde Çin hükümeti ile paylaşılmadığını ve hükümetin böyle bir talepte bulunmadığını ifade etti.