ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın roket ve füze fırlatma sistemlerini kontrol etmek için kullandığı bilgisayar sistemlerini devre dışı bırakan bir siber saldırı emri verdi. Trump’ın bu hamlesi, İran’ın geçtiğimiz perşembe günü bir insansız Amerikan gözetleme aracını düşürmesine misilleme olarak konvansiyonel bir askeri saldırı düzenlemeyi ertelediği sırada geldi.

Trump, İran’ın füze sistemlerine karşı siber saldırıyı onayladı

Konuya hakim kaynakların verdiği bilgiye göre, perşembe gecesi ABD Siber Komutanlığı personeli tarafından gerçekleştirilen siber saldırılar haftalardır planlanıyordu. Aynı kaynaklar Pentagon’un İran’ın bu ayın başlarında Umman Körfezi’nde iki petrol tankeri saldırısı yaptığı iddiasının ardından operasyonları başlatmayı önerdiğini belirtti.

Operasyonun oldukça hassas olması nedeniyle kimliğini açıklamak istemeyen kaynaklar, İslam Devrimi Muhafızları Birliği’ne yönelik saldırının, Ortadoğu’daki operasyonlardan sorumlu askeri örgüt olan ABD Merkez Komutanlığı ile koordine edildiğini söyledi.

ABD yönetimi, cumartesi günü sanayi temsilcilerini İran menşeli siber saldırılara karşı uyanık olmaları konusunda uyardı. ABD Siber Komutanlık yetkilileri gibi Beyaz Saray da yorum yapmaktan kaçındı.

BÜYÜYEN İRAN TEHDİDİNE KARŞI

Siber saldırılar ilk olarak Yahoo News tarafından duyuruldu. Trump yönetiminde eski bir Beyaz Saray siber güvenlik görevlisi olarak çalışan Thomas Bossert, “Bu operasyon, büyüyen İran siber tehdidine yönelik ancak aynı zamanda ABD’nin Hürmüz Boğazı’ndaki donanma ve nakliye faaliyetlerinin savunmasını da içeriyor.” diyerek devam etti:

“ABD ordusu, gerektiğinde 24 saat içinde her İran Devrim Muhafızları Birliği gemisini boğazda batırabileceğini uzun zamandır biliyor. Bu da ABD Deniz Kuvvetleri’nin denizde kendini savunmak ve uluslararası nakliye yollarını İran’ın müdahalesinden uzak tutmak için yapması gerekenlerin modern versiyonu.”

Devrim Muhafızları’na yönelik gerçekleştirilen saldırılar, Siber Komutanlığın Mayıs’ta tam bir savaş komutasına yükseltilmesinden bu yana ilk önemli gövde gösterisi olma niteliğinde.

Amerika Birleşik Devletleri nisan ayında Devrim Muhafızlarını, Ortadoğu’daki istikrarsızlaştırıcı tutumuna cevap olarak yabancı bir terör örgütü olarak ilan etti.

İRAN’IN SİBER GÜÇLERİ BİR SÜREDİR AKTİF

İran Siber Güçleri, son birkaç yıldır Basra Körfezi bölgesindeki ABD donanma gemilerini ve navigasyon kabiliyetlerini hacklemeye çalışıyor. Hürmüz Boğazı, günlük bazda dünya petrolünün beşte birinin geçtiği stratejik bir bölge.

Cumartesi günü Ulusal Güvenlik Bakanlığı, ABD sanayi temsilcilerini İran’ın petrol, gaz ve diğer enerji sektörlerini dahil kritik sektörlerdeki sistemleri tahrip etme potansiyeline sahip olduğu konusunda uyardı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Siber Güvenlik ve Alt yapı Güvenliği Ajansı Direktörü Christopher Krebs, “İran siber faaliyetlerinde bir artış olduğu konusunda hiç şüphe yok. İranlı aktörler ve onların yardımcıları, sıradan bir veri hırsızı değiller. Gelip evi yıkıp giden türden hırsızlar” dedi.

İRAN: ABD SALDIRISI BAŞARISIZ OLDU

İran, ABD’nin siber saldırısının başarısız olduğunu öne sürdü. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Muhammed Javad Azari-Jahromi Twitter hesabı üzerinden, “Çok denediler ama siber saldırılarında başarılı olamadılar” açıklamasını yaptı.

“Siber terörizm ile uzun zamandır mücadele ediyoruz” diyen Azari-Jahromi, İran’ın geçen yıl 33 milyon siber saldırıyı bertaraf ettiğini dile getirdi.