‘Türkiye vatandaşlarına ait veriler artık deep web’de ücretsiz el değiştiriyor’

Türkiye’de son yıllarda kurulan siber güvenlik şirketleri arasında yurt dışından aldığı işler ile göze çarpan Infinitum’un kurucusu Gökhan Yüceler, Siber Bülten’e verdiği röportajda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kişisel verilerden bazılarının yasal olmayan veri ticaretinin yapıldığı bir online platform olan Dark Web’de yok pahasına satıldığını söyledi.

SiberBülten’de yer alan haberde Yüceler, çeşitli zamanlarda sızdırılan kişisel verilere neredeyse herkesin kolayca ulaşabilecek olmasından dolayı ‘maddi değerini’ yitirdiğini ifade ederek, “Dark web’de kamunun verisi deli gibi dolaşıyor. TCKN’den kullandığımız ilaca kadar her verimiz dark web’de. Bu kadar kötü bir şey olabilir mi? Bazı verilerimizi bedavaya indirebiliyorsun. O kadar satan var ki değeri kalmamış. Onur kırıcı bir durum değil mi bu?” şeklinde konuştu.

Türkiye haziran ayında 50 milyon vatandaşın kişisel verilerinin çalınması haberi ile sarsılmıştı. Bir GSM şirketinin sisteminden sızdırılan verileri kredi kartı dolandırıcılığı başta olmak üzere çeşitli suçlarda kullanan 3 kişilik çete Ankara’da düzenlenen operasyon ile çökertilmişti.

2016’da ABD’den döndükten sonra Infinitum’u kuran Gökhan Yüceler, yurt dışı odaklı bir stratejiyle ‘trusted advisor’ olarak Blue Team hizmetleri veriyor. Yüceler ile ABD’den geri dönme sürecini, yurt dışında iş yapma tecrübesini ve siber güvenlik sektörüyle ilgili fikirlerini konuştuk.

Özellikle IT sektöründeki insanlar son yıllarda yurt dışına çalışıp orada hayatını kurmaya çalışıyor. Gün geçmiyor ki, Türkiye’de yetişmiş bir yazılımcı veya başka bir bilişim sektörü çalışanı yurt dışına gitmesin. Yüceler ise tersi bir yol izleyip ABD’de yaşamasına rağmen oradaki düzenini bırakıp Türkiye’ye yerleşmiş.

Neden döndünüz sorusuna ‘Ailevi sebepler’ diyor ve ekliyor: “Hayat orada tozpembe değil. Berkeley Üniversite’sinde programlama üzerine bir burs aldım. Eğitimden sonra işe başladım. Para kazanıyorsun, işin iyi ama yeterli değil. Orada yalnızsın. Genç arkadaşların yurt dışına gitmesini anlayabiliyorum. Bir start-up fikrim var. Gerekirse sokakta yatacağım ve milyon dolar şirket yapmadan dönmeyeceğim dersin. O bir idealdir. Fakat ben de öyle bir idealim yoktu. Aynı işi Türkiye’de de yapabiliyorsam neden dönmeyeyim dedim.”