Dünyada hız kazanan yapay zeka çalışmalarında geride kalmayıp öncü olmak isteyen Türkiye, gelecek sene kamu hizmetlerinin daha iyi verilebilmesi için ‘Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi’ hazırlayacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Planında yer alan ‘Kamu Hizmetlerinde e-Devlet Uygulamaları’ başlığı altında kamu hizmetlerinin daha etkili hale getirilmesi için yapay zekanın kullanılmasının amaçlandığına dikkat çekildi.

Kamu hizmetlerinin iyileştirilmesinde büyük veri, bulut bilişim, mobil platformlar, nesnelerin interneti, yapay zeka, blokzincir gibi yeni teknolojilerden faydalanılabilmesi için yapılacak süreç ve teknolojik altyapı iyileştirmeleri kapsamında gelecek yıl “Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi” hazırlanacak.

Program çerçevesinde, milli Teknoloji Hamlesi’nin gerçekleştirilmesine yönelik olarak yapay zeka, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik, büyük veri, siber güvenlik, enerji depolama, ileri malzeme, robotik, mikro/nano/opto-elektronik, biyoteknoloji, kuantum, sensör teknolojileri ve katmanlı imalat teknolojilerinin gelişimine ilişkin yol haritalarının hazırlanması, gerekli altyapının tesis edilmesi, ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi ve toplumsal yönelimin bu alanlara odaklanması sağlanacak.

Türkiye’nin ilk yapay zeka strateji dokümanı 2019 sonunda hazır olacak

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin başında yer alan Ali Taha Koç, mart ayında yaptığı açıklamada Türkiye’nin ilk yapay zeka dokümanının hazırlık aşamasında olduğunu duyurmuştu. Koç, “Bakanlıklar ve akademisyenlerle bir komite kuruldu. Türkiye’nin ilk yapay zeka strateji dokümanı oluşacak. Bunu 2019’un sonuna yetiştirmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.