Bir ay öncesi Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çökmesinin ardından bir haber de Twitch’den gelmiş, siber saldırıya uğradıklarını doğrulamışlardı. En fazla kazanan yayıncılar ifşa olurken, hacker’lar platforma ait büyük bir veri setini internet ile paylaşmışlardı.

Bu verilerin paylaşılması sonucu Türkiye’de çok sayıda kullanıcının, az takipçisi olmasına rağmen büyük miktarlarda para kazandığı görülmüş, bu da kara para aklama ve dolandırıcılık iddialarının ortaya çıkmasına neden olmuştu.

İddialara göre hackerlar, anlaştıkları yayıncılara çalıntı kredi kartları üzerinden Bit’leri kullanarak bağışta bulunuyor. Daha sonra da yayıncılar bu bağışların bir kısmını kendilerinde tutuyor, geri kalanını hacker’lara gönderiyor. Bu iddiaların ortaya çıkmasının ardından Türkiye’den bazı Twitch kullanıcıları, sosyal medya üzerinden kendileriyle bağlantıya geçerek anlaşma yapmayı teklif eden kişilerin mesajlarını paylaştı. Bunun üzerine sosyal medyada Temiz Twitch etiketiyle paylaşımlar yapılmaya başlandı.

Twitch yetkililerinin yaptığı açıklamada, Türkiye’deki kullanıcıların kara para akladığı iddialarıyla ilgili 150 kişiye karşı Eylül ayında harekete geçildiğini duyurdu. Şirket sözcüsü, son zamanlarda Twitch topluluğunda Türkiye’deki kullanıcıların nasıl para kazandığına dair kaygıların ortaya çıktığını, ancak yasak aktivitelerde bulunan kişilere karşı gerekli önlemlerin alındığını vurguladı. Yapılan açıklamalarda, dolandırıcılık mağduru olan herkesin şirkete ulaşması gerektiğinin altı çizilirken, yerel kanunları ya da Twitch kurallarını ihlal eden bütün kullanıcıların tespit edilmesi ve platformdan kaldırılması için sürekli çalışıldığı belirtildi.