Twitter yardım merkezi web sitesinde yayınlanan bir yayında, kullanıcıların mail adreslerini ve telefon numaralarını yanlışlıkla Uyarlanmış Kitleler ve İş Ortağı Kitleleri reklam sistemi ile eşleştirildiğini itiraf etti.

Twitter, kullanıcı hesaplarının güvenliği için Two-Factor Authentication (2FA) dediğimiz iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi sırasında kullanıcıların iletişim bilgisini kullanmaktadır.

Bir kullanıcı, Twitter hesabında 2FA işlemini aktif etmiş ise, hesabına başarılı bir şekilde girebilmesi için telefonuna gelen onay kodunu girmesi gerekmektedir. Onay kodunun gelmesi için ise telefon numarası Twitter ile paylaşılmaktadır.

Kullanıcının Twitter ile paylaşmış olduğu iletişim bilgisi, veri gizliliği politikası doğrultusunda üçüncü taraflarla paylaşılması yasaktır. Twitter, kullanıcı iletişim bilgilerinin Uyarlanmış Kitleler ve İş Ortağı Kitleleri reklam sisteminin yanlışlıkla kullandığını, son zamanlarda keşfettiğini söyledi. Bu durum, veri gizliliği politikasını ihlal etmektedir.

Twitter, yaptığı itiraftan sonra eleştirilerin odağı haline geldi. Facebook, benzer durumlarda veri gizliliği politikasını ihlal ettiği için FTC tarafından 5 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı. Twitter, böyle bir cezai uygulama ile karşı karşıya kalabilir.

Sedat Kızılçınar