Dynabook Türkiye İş Birimi Yöneticisi Ronald Ravel, siber güvenliğin olmazsa olmazlarını; farkındalık, segmentasyon, kimlik doğrulama ve koruma olarak sıraladı. Ravel, bu anlamda 2022 yılında şirketlerin, çalışanlarının her ortamda iş güvenliğinin sağlamasını beklediğini dile getirdi.

Pandemiyle birlikte siber güvenlikle ilgili sorunlar beklenenin üstünde önem kazandığı görülüyor. Şirketlerin kendilerini her zamankinden daha fazla ve proaktif bir şekilde korumaları gerektiğini vurgulayan Ronald Ravel, “Verilerimizin güvenliği, satın alma kararlarında ayrıcalıklı çözümlerin ve özelliklerin seçimiyle, cihazların satın alınma aşamasında başlıyor. 2022 yılında şirketler, güvenlik çözümlerini güçlendirmek ve çalışanların her iş ortamında eşit derecede güvende olmalarını sağlamak durumunda kalacak.” dedi.

Uzaktan çalışmada siber güvenlik riskleri her zamankinden daha fazla

Siber suçların giriş noktasını çoğu zaman insan faktörü oluşturduğunu söyleyen Ravel; çalışanları, verilerini güvende tutan siber güvenlik uygulamalarıyla ilgili olarak bilgilendirmenin fark yaratacağını belirtti. Ravel, “Uzaktan çalışma nedeniyle mevcut riskler daha da artmış durumda. Bu nedenle sanal olarak kolayca uygulanan düzenli eğitim oturumları, siber güvenlik konusunda iyileşmenin ve farkındalık sağlamanın en iyi yollarından biri olarak daha da önem kazanıyor.” şeklinde konuştu.

Siber saldırıları önlemenin en iyi yollarından birinin bu saldırılara önceden hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyen Ravel, erişimi segmentlere ayırarak kurumsal bilgilere yalnızca doğru kişilerin erişmesinin önemini vurguladı. Ravel, “BIOS yazılımı, cihazları ilk andan itibaren saldırılara karşı korumanın en önemli unsurlarından biri. Bu teknoloji ile BT yöneticilerinin her bir çalışana bireysel erişim hakları vermesi ve gereksiz cihazları devre dışı bırakması mümkün. Örneğin, olası bir siber saldırının önüne geçmek için kullanıcı ihtiyaç duymuyorsa cihazın web kamerası kapatılabilir.” ifadelerini kullandı.

Biyometrik kimlik doğrulama özellikleri veri güvenliğini artırıyor

Kimlik doğrulamanın önemine değinen Ravel, “Güvenilir kimlik doğrulama mekanizmaları, teknoloji yardımıyla kurumsal kaynakları korumanın başka bir yolu. Kurumsal bir dizüstü bilgisayar, yüz tanıma veya parmak izi gibi bir biyometrik kimlik doğrulama seçeneğine sahip olmalı.” diyerek veri güvenliğinin artırılmasına dikkat çekti.