Volvo Cars, bugün siber saldırıya uğradığını duyurdu.

Basın açıklaması yapan üretici, Volvo’nun siber saldırıya uğradığını doğrularken, birkaç gün önce Volvo Cars’ın dosya depolarından birine üçüncü bir şahıs tarafından yasa dışı olarak erişildiğinin farkına varıldığından bahsetti. Ayrıca şuana kadar yapılan incelemelerde, izinsiz giriş sırasında bir takım bilgilerin çalındığı da doğrulandı.

İsviçreli bir teknoloji haber sitesi, geçen hafta fidye yazılım grubu Snatch‘in 30 Kasım‘da Volvo‘dan çalındığı iddia edilen belgelerin ekran görüntülerini DarkWeb’de yayınladığı ortaya çıktı.

Volvo Cars, durum üzerinde araştırmalarının sürdüğünü söylerken, bu noktada şirketin mevcut bilgilerle, bu durumun müşteri araçlarının ve kişisel verilerinin emniyeti kısmında bir etkisi olmadığını belirtti.

Şirket, mülke daha fazla erişimi engellemek için güvenlik önemlerinin derhal uygulandığını aktarırken, daha fazla erişimi engellemek için gerekli adımların atıldığını ifade etti. Hırsızlığın amacına bakıldığında, müşteri verilerinden çok AR&GE verilerini hedef aldığı görülüyor.