Windows’ta 100 Milyondan Fazla Reklamdan Sorumlu Kötü Amaçlı Bir Yazılım Tespit Edildi

İnternet ortamında başı boş dolaşan ve tamamen kötü amaçlara hizmet eden yazılımlardan zarar görmemek için büyük bir çaba gösteriyoruz. Ne var ki istenmeyen yazılımlar bu sefer bilgisayarımızın kalbi olan Microsoft servislerini kendisine yuva olarak belirlemeye başladı.
İşletim sistemlerine özel olarak hazırlanan ve kullanıcıların verilerini çalma veya sadece cihazlara zarar verme amacı taşıyan kötü amaçlı yazılımların önüne geçmek için yazılım devleri, kendi antivirüs yazılım koruma uygulamalarını geliştiriyor.

1970’li yıllarda ortaya çıkan Silikon Vadisi kavramı altında iş yapan ilk şirketlerden birisi olan Microsoft’tan gelen bir açıklamaya göre ise yeni keşfedilen zararlı bir yazılım, Windows’un kendi temel uygulamalarının kodlarının içerisine sızıyor ve kendisini fark ettirmeden kötü amaçlarını gerçekleştiriyor.

Silikon Vadisi devi Microsoft’un popüler işletim sistemi Windows’u hedef alan bu kötü amaçlı yazılım, Microsoft’un kendi servislerinin içerisine yerleşiyor ve kullanıcıların önüne istenmeyen reklamları zorla çıkarıyor.

Bugüne kadar bu kötü amaçlı yazılımdan etkilendiği keşfedilen uygulamaların Microsoft News, Outlook ve birkaç Microsoft oyunu olduğu belirtiliyor. Yazılımın etki alanının ise dünya çapında olduğu ve kullanıcıların karşısına da özellikle kötü amaçlar içeren reklamların çıkarıldığı kaydediliyor.