Sentez Medya tarafından 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 6’ncı Siber Güvenlik Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Pavotek Teknoloji ve İnovasyon Müdürü Murat Şişman, yapılacak olan insansız savaş uçaklarının normal savaş uçaklarının yerini almasının ve bir pilotun içgüdülerine sahip olmasının mümkün olup olmayacağı hakkında açıklamalarda bulundu.

Murat Şişman, insansız savaş uçağı üretimine başladıklarını söyledi. İnsanlı savaş uçaklarından çok daha ileri düzeyde olacağını ifade eden Şişman, pilotaj sıkıntılarından doğan zafiyetlerin bu sayede ortadan kalkacağını vurguladı.

Murat Şişman sözlerini şu şekilde noktaladı: ‘’Böyle bir zafiyeti olmayacak. Çünkü bunların komuta kontrol sistemlerinden yönetileceği için daha stressiz ortamlarda bulunduğundan ve daha çok veri elde etmesi bakımından güvenli olacağını söylemek mümkün. Pilotajı yapan insanlar, komuta kontrol sisteminden anlık olarak birçok veriye sahip olabilecek. Bu noktadan önümüzdeki 10 yıl içerisinde insanlı savaş uçaklarının yerini tamamen insansız hava uçakları alacak. Ancak sivil sektörde bu durumun daha da ileride olacağını söyleyebilirim. Çünkü yolcu taşıyan uçaklarda teknik noktasında insan deneyimi önemini koruyor.’’

VİDEO: 071
BAŞLIK: 10 Yıl İçerisinde Savaş Uçakları Tamamen İnsansız Olacak
KONUŞMACI: Murat Şişman – Pavotek Teknoloji ve İnovasyon Müdürü