İnternet, söyledikleri kişi olmayan birçok insanla dolu. Genellikle bu kişilerin amacı başkalarının parasını ele geçirmek. İnsani duyguları manipüle etme konusunda ustalar. Özellikle yalnız kalpler, onlar için mükemmel kurbanlardır. Teknolojinin  gelişmesiyle giderek çevrimiçi olmaya başlayan arayışlar siber dolandırıcılıkların da sayısını  artırdı. Siber güvenlik şirketi ESET, romantik ilişki dolandırıcılarının Sevgililer Günü’nde amaçlarına ulaşmasını engellemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini Maramiro ile paylaştı.

Romantik ilişki dolandırıcılıkları nasıl çalışır?

Sahte kimlikle dolandırıcılık da denen romantik ilişki veya arkadaşlık dolandırıcılıklarında dolandırıcılar, arkadaşlık sitelerinde sahte kimliklere bürünür. Yalnız kişilerle arkadaş olarak, bu kişilerle yakın bir ilişki kurar ve bu kişilere evlilik teklifinde bile bulunabilirler. Ancak kısa süre sonra para veya kullanabilecekleri yeni bir banka hesabı açmanızı isteyebilirler. Dolandırıcılıklarını ilerletmek için bu hesapları kullanır ve romantik ilişki kurbanını bir para kuryesine dönüştürürler. 2018 yılındaki rakamlara baktığımızda kurbanların yüzde 30’unun para kuryesi olarak kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca şantaj girişimlerinde kullanmak üzere uygunsuz fotoğraflar veya videolar göndermeniz için sizi ikna etmeye bile çalışabilirler. Arkadaşlık dolandırıcılığındaki tutar çok büyük miktarlara ulaşmış durumda. Romantik ilişki dolandırıcılığı ABD’de 2021 yılında en yaygın olarak bildirilen siber suç türleri arasında sekizinci sırada yer aldı. Kötü niyetli kişilere 600 milyon Amerikan dolarından fazlasını kazandıran ikinci en çok kar getiren dolandırıcılık türüydü.

Romantik ilişki dolandırıcıları para istediklerinde, genellikle paranın hesaba yollanmasını isterler. Bir başka yöntem olarak sevgililerinin hediye kartı ya da para yüklemesi-önyükleme yapılan kartlar almasını isteyebilirler. Kurbanın bunu reddetmesi durumunda dolandırıcı, paraya neden ihtiyacı olduğuyla ilgili daha abartılı bahaneler üreterek kurban yumuşayana kadar kurbanı taciz etmeye devam eder. Bazı kurbanlar bu yolla on binlerce, hatta yüz binlerce dolar kaybeder. ESET’in araştırmasına göre, yüzde 52’lik kesim, Sevgililer Günü yaklaşırken yalnız olmanın arkadaşlık dolandırıcıları tarafından kullanılan yöntemlere karşı onları daha savunmasız kıldığını düşünüyor.