Geçtiğimiz gün yapılan bir açıklamaya göre, ABD’de 14 büyük havalimanının web sitelerine siber saldırı düzenlendi. Bu sabahtan itibaren bazı internet sitelerine erişimin olmadığı görüldü.

Atlanta, LAX dahil olmak üzere 14 havalimanının web sitelerine belirli sürelerde ulaşılmadığı gözlemlendi. Siber saldırıların operasyonları etkilemediği gelen bilgiler arasında yer aldı. Havalimanlarında gün boyunca operasyonların planlı bir şekilde devam ettiği bildirildi.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Genelkurmay başkanı Kiersten Todt, ‘’Açıkçası bu siber saldırıları izliyoruz ve operasyonları kesintiye uğratmasından endişelenmiyoruz.’’ dedi.

Düzenlenen bu siber saldırının, bir Rus hacker grubu tarafından gerçekleştirildiği öne sürüldü. Rusça konuşan siber saldırganın, web sitelerini bir süreliğine ele geçirdiği belirtildi. ‘Killnet’ olarak tanınan hacker grubu’nu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminden bu yana eylemlerini arttırdığı vurgulandı. Siber tehdit aktörlerinin, DDoS siber saldırı tekniğini kullandıkları ve bilgisayar sunucularını çevrimdışı duruma getirmek için sahte web trafiği doldurduğunun altı çizildi.