Amerika’nın üst düzey siber güvenlik yetkilisi, Trump yönetiminin Birleşik Krallık’ı 5G ağları için Huawei’yi durdurma mücadelesinden vazgeçmediği konusunda uyardı.

ABD’nin siber dünya ve iletişimden sorumlu sekreter yardımcısı Robert Strayer, hükümetin Çinli firmaya sınırlı izin verme kararının kalıcı olmadığını söyledi.

Strayer, Huawei’ye izin verilmesinin ABD ve İngiltere arasındaki istihbarat paylaşımını tehdit edeceği konusunda tekrar uyardı: “Ülkeler 5G teknolojisinde güvenilir olmayan tedarikçileri benimserse, en üst düzeyde bilgi paylaşma yeteneğimizi tehlikeye atacaktır.”

Bu arada Beyaz Saray’dan Mick Mulvaney, Boris Johnson hükümeti üzerindeki baskıyı artırmak için Perşembe günü Downing Caddesi’ndeki Dominic Cummings de dahil olmak üzere önde gelen yetkililerle görüştü.

Toplantı “yapıcı” ama “uzun” olarak nitelendirildi, ancak daha sonra bir sözcü, İngiltere hükümetinin 5G’nin piyasaya sürülmesindeki pozisyonunun Ocak ayında ana hatlarıyla açıklandığından bu yana değişmediğini söyledi.

Huawei’nin ticari 5G müşterilerinin 47’si, ABD’den operatörlerin şirketten uzak durma baskısına rağmen Avrupa’da.

Avrupa’daki 5G ekipmanındaki diğer büyük oyuncular Finlandiyalı Nokia ve İsveçli Ericsson. ABD’de ise Güney Koreli dev Samsung da önemli bir tedarikçi konumunda.

Ancak BBC ile yaptığı bir röportajda, Huawei’nin ağ iş grubunun baş teknoloji sorumlusu Paul Scanlon, şirketinin ekipmanının hem satışta hem de teknik standartlarında lider olduğundan emin olduğunu söyledi.