ABD tarafından İran’a gerçekleştirilen bir siber saldırı sonucu İran’ın petrol tankerlerini hedef alma kabiliyeti zarar aldı.

New York Times’ın haberine göre Haziran ayında İran’a yönelik gerçekleştirilen gizli bir siber saldırı, İran’ın paramiliter güçleri tarafından, petrol tankerlerine yönelik saldırıları planlamak için kullanılan kritik veri tabanını sildi ve Tahran’ın İran Körfezi’ndeki nakliye trafiğini gizlice hedefleme kabiliyetini en azından geçici bir süreliğine azalttı.

ABD, siber saldırıyla İran’ın kritik veri tabanını sildi

Amerikalı yetkililer, İran’ın 20 Haziran saldırısında tahrip olan bilgileri kurtarmaya ve askeri iletişim ağları dahil olmak üzere bazı bilgisayar sistemlerini yeniden başlatmaya çalıştığını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri ve İran uzun zamandır savaş ve barış arasındaki gri bölgede kalınması için dikkatlice ayarlanmış, adı konulmamış bir siber çatışma içindeler.

Yetkililer, 20 Haziran’daki gelişmenin devam eden çatışmada kritik bir saldırı olduğunu ve Başkan Trump’ın İran’ın bir Amerikan uçağını düşürdükten sonra, bir misilleme hava saldırısı yapmayı iptal etmesinin sonrasında yaşandığına dikkat çekti.

Amerikan hükümet yetkililerine göre, İran, saldırıya cevaben olayı tırmandırmadı ve ABD hükümetine ve Amerikan şirketlerine karşı siber operasyonlarını istikrarlı bir şekilde sürdürdü.

Eski bir istihbarat yetkilisi Norman Roule, Amerika’nın siber operasyonlarının, daha geniş bir çatışma veya misillemeye yol açmadan İran’ın tavrını değiştirmek için tasarlandığını söyledi.

Roule, şu ifadeleri kullandı: “Düşmanınızın şu mesajı anladığından emin olmanız gerek: Amerika Birleşik Devletleri’nin kendilerinin hiç bir zaman karşılaşmayı umamayacakları çok büyük yetenekleri var ve rahatsız edici eylemlerini durdururlarsa bu kendileri için en iyisi olur”