ABD, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Ukrayna’nın yanında yer almaya devam ediyor. Ukrayna’ya destek sağlamak için ABD, siber savunmanın yanı sıra siber taarruz operasyonlarının da yürütüleceğine dikkat çekti.

Siber Komutanlık Yöneticisi ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Paul Nakasone, Amerika ordusunun Rusya’nın yasadışı işgaline karşı Ukrayna’yı desteklemek için siber operasyonlar yürüttüğünü vurguladı.

General Nakasone yaptığı bir röportajda, ‘’Ofansif, savunmaya yönelik ve bilgi operasyonları dahil geniş bir yelpazede bir dizi operasyon gerçekleştirdik.’’ ifadelerini kullandı. Nakasone, gerçekleştirdikleri tüm eylemlerin yasal olduğunu ve ABD politikasına uyduklarını vurguladı.

VMware Siber Güvenlik Stratejisi Başkanı Tom Kellerman, yapılan bu operasyonları ‘tarihi’ olduğunu ve Rusya’nın savunmaya ağırlık vermesi gerektiğinin altını çizdi. Kellerman, ‘’Siber alan, savaş için yeni bir cephe.’’ şeklinde konuştu.

Beyaz Saray’ın Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ‘’Ukrayna’ya yönelik güvenlik ve yardım paketlerimizin pazarlığını yapmıyoruz. Başkanın üst düzeyde güvenlik yardımı sağlamak için yapmamız gerektiğini söylediği şeyleri yapıyoruz.’’ dedi.