ABD ve İngiliz istihbaratı, Türkiye’ye de saldıran İranlı siber casusların peşinde düştü. İran hükümeti için çalışan hacker’ların; savunma, yerel yönetim, petrol, doğal gaz ve telekomünikasyon sektörlerini hedef alan siber casusluk saldırıları yürüttükleri görülüyor.

ABD, Muddywater grubuna dikkat çekti. Söz konusu kuruluşlar; Muddywater’ın 2018’den bu yana Afrika, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da aktif olduklarını belirtti.

Yapılan uyarıda, “MuddyWater aktörleri İran hükümetine hem çalınan verileri hem de erişimleri temin etmek ve bunları diğer kötü niyetli siber aktörlerle paylaşmak için konumlandırıldı.” ifadeleri yer aldı. Uyarıların FBI, İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı, ABD Siber Komutanlığı, Siber Ulusal Görev Gücü ve İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin ortak çalışması olarak yapıldığı da gelen bilgiler arasında.

CISA sözcüsü ise, “İran hükümeti destekli aktörler, bilinen güvenlik açıklarından yararlanmak ve kimlik avı faaliyetlerine öncülük etmek de dahil olmak üzere çeşitli yollarla hükümet ve ticari ağları sürekli olarak hedef alıyor. Kritik altyapımıza yönelik ulus devlet tehditlerini belirlemeye ve kuruluşların siber risklerini azaltmalarına yardımcı olma noktasında kararlıyız.” şeklinde konuştu.