Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleri ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından 11-13 Şubat 2022 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 3’üncü Sektör Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Gais Siber Güvenlik Teknolojileri CEO’su Osman Doğan, etkinliği değerlendirdi.

Osman Doğan, siber güvenlik ürünü geliştiren firmaların en büyük sıkıntısının network olduğunu söyledi. Doğan, teknik adamların bir araya gelerek ürün çıkarabildiklerini fakat bu ürünü bir netwok içine sokmak, paydaşlarla bir araya gelmek ve iletişim kurmak için bu etkinliğin çok önemli olduğunu belirtti. Doğan, özellikle siber güvenlik ekosisteminde kendi yerini işaretlemek için bu tarz etkinliklere ihtiyaç duyulduğunun da altını çizdi.

Osman Doğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ‘’Türkiye’de uzun zamandır bununla ilgili çalışma yapılıyor. Siber Güvenlik Kümelenmesi bu anlamda ciddi bir şekilde bayraktarlık yaptı. Bizleri bir araya getirdi. Paydaşları dinledi. Burada bir yapbozun parçası gibi eksik olan firmaların ve ürünlerin birbiriyle entegre olmasını sağladı. Kurumlarda ve şirketlerde siber güvenlik altyapısının kurulmasına katma değer oluşturdu. Buranın bizim için en büyük çıktısı ürün geliştiren kişilerin ve bu ürünlere ihtiyaç duyan kurumların birlikte bu ihtiyaçlara cevap verebilmeleri oluyor.’’

Ayrıca Osman Doğan, siber güvenlik stratejilerinden bahsetti. Doğan, stratejilerinin karşı karşıya kaldığı tehdit ve risklere karşı ne kadar etkinliği olduğunu Maramiro’ya anlattı.

Osman Doğan konuşmasını şu şekilde noktaladı: ‘’Stratejinin en önemli boyutu işin ölçeklenmesini sağlamak. Bir firmadaki güvenlik açığının tespit edilmesi ve oradaki eksikliklerin çıkarılması ve giderilmesi konusunda aksiyon planlanması aslında bir bütünü oluşturuyor. Bu bütünü de birçok insan kaynağı ile sağlarken, Türkiye’de siber güvenlik konusunda insan kaynağının yetersiz olması sebebiyle de bazı şeylerin otomatize olması gerekir. Dolayısıyla biz de sahadaki bilgi birikimimizi ürünlerimize aktarıyoruz.’’

VİDEO: 048
BAŞLIK: Etkinlik Yapbozun Parçalarını Bir Araya Getiriyor
KONUŞMACI: Osman Doğan – Gais Siber Güvenlik Teknolojileri CEO’su