Ukrayna ile Rusya arasındaki yaşanan gerilimden dolayı yapılan AB konsey toplantısında Moskova’ya karşı işbirliği ve destek mesajı verildi.

AB ve ABD başta olmak üzere batılı ülkelerin Kiev’e Moskova kaynaklı siber saldırılar için destek ekibi göndermesi dikkat çekti.

AB ülkelerinin Ukrayna’nın içinde bulunduğu bu durum karşısında alacakları tavır ve tutumu konuştukları AB Konsey toplantısının ardından Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Brüksel’de konuştu. Jean-Yves Le Drian, gerekmesi halinde Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım uygulamaya hazır olduklarını ifade etti. Diplomatik olarak çabalarının devam ettiğini vurgulayan Jean-Yves Le Drian, “Bu toplantı, Avrupalılar ve ABD arasında büyük ölçüde bir anlaşma olduğunu gösterdi. Bu uyum çok önemli. Avrupalıların kararlılığından ve ortak yaptırımlar, Ukrayna’da askeri veya başka bir saldırıyı önlemek için Rusya’yı kontrol altına almak amacıyla tedbirler sunmaya istekli olmalarından çok etkilendim.” şeklinde konuştu.

14 Ocak gecesi Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı’nın internet siteleri yoğun siber saldırılara maruz kalmış, bilgisayar korsanlarının ise Ukraynalıları ‘en kötü ihtimali beklemeleri’ tehdidini içeren mesajlar yayınladığı görülmüştü. Ukraynalılar, ‘ortak ağa’ yüklendiği iddia edilen kişisel bilgilerinin kurtarma olasılığı olmadan imha edilmesiyle de tehdit edildi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreter Yardımcısı Sergei Demedyuk, Ukrayna devlet dairelerine yönelik siber saldırının arkasında Belarus istihbarat servisleriyle bağlantılı bilgisayar korsanları olduğunu öne sürdü.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin olayla ilgili Ukrayna ile temas halinde olduğunu ve soruşturmada yardım teklifinde bulunduğunu aktardı. Psaki, ABD’nin müttefikleri ve ortaklarının ‘bu siber saldırıdan endişe duyduğunu’ da ifade etti.

Ukrayna ile siber işbirliğini güçlendirme konusunda bir anlaşma imzalayacaklarını açıklayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kiev hükümetine yönelik siber saldırıları kınadı.