ABD’de bir mühendisin eski çalıştığı firmanın şirket sırlarını çalıp Çin’li işvereni ile paylaşması iddiasıyla 180 yıl hapis istemiyle yargılanacak.


Basında yer alan haberlere göre, Çin merkezli bir çip teknolojisi start-up’ında işe başlayan mühendis, eski iş yerindeki mahrem olan ticari bilgileri yeni iş yeriyle paylaştığı açıklandı.


Mühendis Peter Kisang Kim hakkında ki iddianameye göre; ticari sırları Temmuz 2020’de şirketten ayrılmaya hazırlanırken sadece personellerin girdiği Broadcam depolarından çaldığı iddia edildi. San Francisco’daki savcılık, Kim’in yeni iş yerinde dokuz ay boyunca çalıştığı cihazlarda Broadcam ticari sırları kullanıldığını da eklendi.

Kim, her bir ticari sır için on yıl hapis cezası, 250 bin dolar para cezası ve üç yıl denetimli serbestlik ile sonuçlanabilecek bir suçla yargılanıyor ki bu da 180 yıla kadar hapis ve 4.5 milyon dolar anlamına geliyor. Suçlamaları reddeden Kim, kefaletle serbest kaldı.
Ancak Broadcom’dan sızan ticari sırların ne olduğu tam olarak belli değil ve Adalet Bakanlığı’nın “Yüksek hacimli veri merkezlerinde sıklıkla kullanılan çipler.” açıklamasından ‘neredeyse her şeyi’ kapsadığı anlamı ortaya çıkıyor.