Dünyanın en büyük grafik ve medya yazılımlarını üreten şirket olan Adobe, bu sefer ise yazılımları ile ilgili önemli bir sızıntı ile gündemde.

Son paylaşılan haberlere göre, grafik yazılımı üreticisi olan Adobe’un 7.5 milyon kullanıcısının verisinin korsanların eline geçtiği beliriliyor.

ABD merkezli bir yazılım şirketi olan Adobe, büyük bir veri sızıntı ile gündemde. Bu kısımda paylaşılan bilgilere göre yaklaşık 7.5 milyon Adobe Creative Cloud kullanıcısının müşteri kayıtları sızdırıldı. Güvenlik açığından ortaya çıkan kayıtların herhangi bir şifre veya ödeme bilgisi içermediği söylense de, kullanıcılar da merak içerisinde.

Yaşanılan gelişme sonrasında şirket tarafından yapılan açıklamada ayrıca, prototip ortamlarından birinde güvenlik açığının fark edildiği ve hızlı bir şekilde kontrol altına alındığı da altı özellikle çiziliyor. Bu güvenlik açığı kapsamında erişen bilgeler ise e-mail adresleri, yazılımlar, hesap oluşturma tarihi, abonelik durumu, kullanıcının çalıştığı iş yeri, üye kimlikleri ve ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı zamanda Comparitech tarafından hazırlanan raporlara göre, söz konusu durumun şirket tarafından fark edilmesinin ardından hızlı bir şekilde hareke geçtiğini ve aynı gün içerisinde gerekli veri tabanını güvence altına alındığını da görmekteyiz.

Şirket sözcüsü ise gündem hakkında yapmış olduğu açıklamadaysa, ”Gelecekte meydana gelebilecek benzer bir sorunun önlenmesine yardımcı olmak için geliştirme süreçlerimizi gözden geçiriyoruz” ifadelerine yer verdi

Tabi, bu durum her ne kadar yazılım devi tarafından kısa sürede çözüme kavuşsa da, şirketin en kısa süre içerisinde bu konu hakkında detaylı bir açıklama yapması bekleniyor.