Türkiye İstatistik Kurumu’nun Tüketici Madde Fiyatları veri tabanına göre, Ağustos 2017’de ülkemizde ortalama bir akıllı telefon 1651 TL fiyata sahipti. Şimdi ise o tablo değişti!

Ağustos 2018’e geldiğimizde ise bu fiyat 2 bin 255 TL’ye yükseldi. Piyasada yer alan her 10 telefonun 8’inin yurtdışından geldiği ülkemizde akıllı telefonların fiyatlarındaki yükselişin en mühim sebebi çoğalan vergiler ve dolar, euro kuru.

Geçtiğimiz aylarda cep telefonlarına yönelik oluşturulan ÖTV planlaması ile matrahı 640 lirayı aşmayan cep telefonlarından yüzde 25, 640 lira ile 1500 lira arasındaki telefonlardan yüzde 40, 1500 lira üstündeki telefonlardan ise yüzde 50 vergi alınacak.

Düzenleme evveli matrahı 2000 TL olan bir telefon tüketicinin karşısına vergilerden sonra 3245 TL olarak çıkıyordu. Yeni planlama ile bu civardaki cihazın fiyatı 3894 TL’ye çıktı.

Görünen o ki bu artış ardından 2019 senesi rakamları da tıpkı 2017’i geride bırakan 2018 gibi bir evvelceki seneyi geride bırakacak. Mesela geride bıraktığımız hafta Güney Kore odaklı Samsung’un görücüye çıkardığı yeni amiral gemisi modelleri Galaxy Note 10 9 bin 899 TL’den Note 10 Plus ise 11 bin 399 TL’den satışa sunulacak.

2017’de çıkan Galaxy Note 8’in 4 bin 999 TL’ 2018’de pazara sürülen Galaxy Note 9’un6 bin 499 TL ile raflardaki konumunu aldığını göz önünde bulundurduğumuzda 2019’un ortalama fiyat bakımından bir evvelceki seneyi kolaylıkla geride bırakacağını söyleyebiliriz.

Yılda ortalama 12 milyon cep telefonu ithal eden Türkiye, 2007-2017 yılları arasında bu telefonlar için yaklaşık 24 milyar TL harcadı. (NTV)

Ancak çoğalan fiyatları ile kullanıcıların canını sıkan tek firma Samsung olmayacak. Bu senenin eylül ayında tanıtılması ve ülkemizde Ekim – Kasım döneminde satışa sunulması beklenilen yeni iPhone modellerinin fiyat manasında Note serisinden geride kalmayacağını şuandan kolaylıkla söyleyebiliriz

Zira 2017’nin eylül ayında tanıtılan iPhone X ülkemizde 6 bin 99 TL’den başlayan fiyat ile karşımıza çıkarken bir sene sonra satışa yasenean modellerden en düşüş fiyata sahip olan iPhone XR 7 bin 399 TL ile raflardaki konumunu almıştı.

Görünen o ki amiral gemisi modellerin fiyatlarındaki bu radikal artış Türkiye sektöründe alt ve orta segment amacıyla daha evvelce olmadığı kadar büyük bir fırsat sunacak.

Akıllı telefonlardaki artış trendi yalnızca ülkemizde yaşanmıyor. Mesela Avrupa sektöründe 2016 senesinde 500 euro karşılığında iPhone satın alabilen (iPhone SE) kullanıcı yalnızca iki sene içersinde yeni bir iPhone’a sahip olabilmek amacıyla 1000 euro’nun üstünde bir bütçe ayırmak mecburiyetinde kaldı.

Akıllı telefonlardaki artış trendi yalnızca ülkemizde yaşanmıyor. Mesela Avrupa sektöründe 2016 senesinde 500 euro karşılığında iPhone satın alabilen (iPhone SE) kullanıcı yalnızca iki sene içersinde yeni bir iPhone’a sahip olabilmek amacıyla 1000 euro’nun üstünde bir bütçe ayırmak mecburiyetinde kaldı.

Türkiye sektöründe geride bıraktığımız sene ismim atan Honor bu fırsatı dört gözle bekleyen firmaların başında geliyor. Çin odaklı Huawei’nin çatısı altında tespit edilen Honor çoğunluklu olarak alt ve orta segment telefonlar üretiyor. Yıl sonucunda Türkiye sektöründe dördüncü olma hedeflerini her ortamda dile getiren Honor Türkiye CEO’su Kevin Kong Türkiye’nin genç nüfusundan gerektiğince ümitli.

Ancak Honor gibi daha düşük fiyatlara sahip cihazlar ilerleten firmaları bekleyen en büyük engel söz hususu cihazların fiyatı ile beraber kullanıcıların beklentilerine yanıt verebilecek donanıma ev sahipliği yapması.

Başka bir söyleyişle bundan sonra bir lüks olmaktan çıkıp günlük hayatımızın değişmez bir parçası durumuna gelen telefonlar amacıyla pek çok kullanıcı çoğalan fiyatları gözden çıkartmasa da sahip bulunduğu özelliklerin gerisine düşmek istemiyor.

Bu amaçla alt ve orta segment cihazların yüksek fiyattan kaçan kullanıcıları kendine çekebilmesi amacıyla fiyat nitelik performansı yüksek cihazlar ile pazara çıkması son derece mühim. Bu beklentinin önemine vurgu yapan Kevin Kong durumu hazırda Turkiye sektöründe satışta olan alt ve orta segment modelleri amacıyla aldıkları kullanıcı geri dönüşlerinin tatmin edici bulunduğunu vurguluyor.

Fiyat nitelik performansının önemine vurgu kapan Kong, önümüzdeki dönemde tanıtılacak yeni modellerin 10 bin TL bandına demir atan amiral gemilerine kıyasla makul fiyatlarda olacağını fakat fiyatları bu civarda tutmak amacıyla performanstan taviz verilmeyeceğini vurguluyor ve 2 ile 2 bin 500 TL arası değişen fiyatlara sahip olan telefonların büyük bir potansiyele sahip bulunduğunun altını çiziyor.

Geçtiğimiz aylarda İngiltere’nin başkenti Londra’da tanıtılan fakat hala ülkemizde satışa sunulmayan Honor 20 şirketin Türkiye piyasasındaki ilk büyük sınavı olacak. Yapay zeka destekli 48 MP değere sahip 4 arka kamerası ile ilgi çeken Honor 20 önümüzdeki haftalarda Türkiye’deki kullanınıların beğenisine sunulacak.

6.26 içlik1080x2340 piksel (FHD+) ekrana ev sahipliği yapan modelde rakiplerinin aksine çentik bulunmuyor. Gücünü Kirin 980’den alan Honor 20’ın ekrana gömülü ön kamerası ise 32 megapiksel çözünürlük sunuyor.

3 bin 750 mAh değerinde batarya sahip olan ve 22.5 W süratli şarj desteği ile gelen Honor 20, bu sayede kullanıcılarına yarım saat ortamında yüzde 50 şarja ulaşma olanağı sunuyor.

Avrupa fiyatı 499 euro olan cihazın Türkiye fiyatı 5 bin TL bandının üstüne çıkmaz ise pek çok kullanıcı amacıyla iyi bir ideal fiyatlı amiral gemisi seçeneği olabilir.