Dünyanın en tanınmış anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta, hem genel hem de özel görüşmelerdeki mesajların değiştirilebilmesine izin veren emniyet açığı belirlendi.

Sosyal medya devi Facebook’un bünyesinden belirleme edilen tanınmış mesajlaşma uygulaması WhatsApp platformdaki emniyet açığı ile gündemde.

1.5 milyar aktif kullanıcısı belirlenen WhatsApp’ta, hem genel hem de özel görüşmelerdeki mesajları değiştirilebilmesine ve manipüle edilmesine izin veren emniyet açığı belirlendi.

“KULLANICILAR GRUP SOHBETLERİNDE ÇOK DİKKATLİ OLMALI”

Kaspersky’den oluşturulan bildirimde görüşlerine yer verdiği Kaspersky Emniyet Araştırmacısı Victor Chebyshev, WhatsApp’nin dünyanın en tanınmış anlık mesajlaşma uygulaması olduğunu anımsatarak, uygulamada belirleme edilen emniyet açıklarının takım sohbeti katılımcılarının hatalı mesajlarla aşağılanmasına namacıyla olabileceği amacıyla çok ciddi kalitede olduğunu ifade etti.

WhatsApp’taki emniyet açıklarının tehlike arz etse de uygulaması kullanmayı bırakacak bir ilerleme olmadığını, her program türünde bu tarz açıkların görülebileceğini bildiren Chebyshev, şunları kaydetti:

“Kullanıcılar takım sohbetlerinde kullanıcılar çok ilgili olmalıdırlar. Özel bir sohbet esnasında rastgele bir kuşku oluşursa, yazarın kimliğini doğrulayın. WhatsApp güncellemelerinin ne vakit yayınlanacağına ve güvenilir kalmak amacıyla derhal yeni versiyonları indirdiğine ilgi etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.”

KİMLİK BİLGİLERİ VE MESAJ İÇERİĞİ DEĞİŞTİRİLEBİLİYOR

Uzmanlar, WhatsApp’ta aniden çok emniyet açığı belirleme edildiğini ve bu açıkların yalnızca takım yazışmalarında sarfedilen “alıntı” özelliğini etkilediğini savunuyor.

Tespit edilen emniyet açıkları kullanarak, takım yazışmalarında “alıntı” özelliğini kullanan kullanıcıların, kimlik verileri ve mesaj içeriklerinin hacker’lar doğrulusunda değiştirilebileceği ileri sürülüyor.