Siber saldırganların daha aktif hale gelmesiyle algılanan tehdit sayısı yıllık yüzde 42 artış gösterdiği açıklandı.

Trend Micro, 2021 yılında dünya genelinde tüketicilere, devletlere ve kurumsal işletmelere yönelik 94,2 milyar siber tehdidi durdurduğunu ileri sürdü.

2020 yılında yapılan sorgu sayısı yüzde 36 artarak 2021 yılında 5 trilyonun üzerine çıktı. Trend Micro Türkiye Teknik Lideri Burçin Olgaç; “Trend Micro uç noktalar, mobil cihazlar, sunucular, IoT/IIoT, ev ağları, mesajlaşma, ağ, web ve bulut ortamları genelinde tehditleri tespit ediyor. Bu, saldırı yüzeyini korumaya yönelik devlet kurumları, işletmeler ve KOBİ’ler dahil olmak üzere milyonlarca müşterimizin tarafından kullanılan gelişmiş algılama teknolojilerimizi iyileştirmeye yönelik sürekli çabamızın bir kanıtı olarak öne çıkıyor.’’ şeklinde konuştu.

Fidye yazılımı saldırılarının sayısında düşüş gözlemlendi

2020’den 2021’e kadar tespit edilen siber tehditlerde çift haneli artış oranına rağmen, Trend Micro dönem boyunca yüzde 66 daha az fidye yazılımı saldırısını engellediğini belirtti. Bu düşüşteki bir diğer önemli neden ise fidye yazılımı saldırılarının daha dağıtılmadan önce erken aşamalarda engellenmesi olarak açıklandı. 2021 yılında 14 milyonun üzerinde siber saldırı müşterileri etkilemeden önce proaktif olarak durdurulduğu bildirildi.

2022 yılında işletmeleri bekleyen tehdit sayısı daha da artacak

Trend Micro, siber güvenlik ekiplerinin 2022 yılında farklı güvenlik tehditlerine hazırlıklı olmaları gerektiğinin altını çizdi. Trend Micro; IoT sistemlerinin, küresel tedarik zincirlerinin, bulut ortamlarının ve DevOps işlevlerinin önümüzdeki yıl boyunca saldırganlar tarafından artan bir şekilde hedef olacağını tahmin ediyor.

Gelişmiş risklere dayalı yamalar, XDR, sunucu güçlendirme, sıfır güven, ağ izleme ve DevSecOps uygulamaları 2022 yılında artan siber risklerin önlenmesinde kritik öneme sahip olacağı vurgulandı.
2022 yılında siber tehditler dünya genelinde tedarik zincirleri açısından bir risk olmaya devam edecek. Siber saldırganlar genelinde popülerlik kazanan dörtlü şantaj ve gasp modeli, yalnızca saldırıya maruz kalan işletmelerin müşterileri ve iş ortakları için de kapsamlı etkilere neden olacak ve operasyonel aksamalara neden olacak. 

Bulut çözümlerini kullanan işletmelerin ve kurumların denenmiş ve yeni yöntemleri kullanan ve teknolojiyi yakından takip eden siber saldırganlara karşı daha tetikte olmaları ve savunmalarını güçlendirmeleri gerekecek. Kripto para madenciliği gibi nedenlerden dolayı bilgi işlem kaynaklarına sızmaya çalışan siber saldırganların sayısı artacak.

Güvenlik açıkları 2022 yılının önemli siber güvenlik unsurlarından biri olmaya devam edecek. 2022 yılında benzeri görülmemiş sayıda güvenlik açığının ortaya çıkması bekleniyor. 2022 yılında sıfırıncı gün açıklarının 2021 yılındaki rekoru kırması bekleniyor. Yamalarda yaşanacak boşluklar, korumasız kalan işletmelerin siber saldırganların insafına kalmasına neden olacak.