50.000’den fazla indirilmiş bir Android korku oyunu aslında oyuncuların Google ve Facebook hesap bilgilerini çalmak için tasarlanmış.

100 milyondan fazla indirilen Granny adlı bir Android korku oyunu taklidi olan söz konusu oyunun adı Scary Granny ZOMBYE Mod: The Horror Game 2019 (Scarry Granny).

Android Korku Oyunu Google ve Facebook Hesap Bilgilerinizi Çalıyor

Cihaza kurulduktan birkaç gün sonra zararlı aktivitelerine başlayan oyun, veri sızdırma özelliğini yalnızca eski işletim sistemine sahip cihazlarda etkinleştiriyor ve cihazda kalıcılık kazanmak için uygulamayı ilk açtığınızda bazı izinler istiyor.

Bu izinler, cihaz yeniden başlatılsa bile oyunu arka planda çalıştırarak tam ekran boyutlarında sahte Google oturum açma ekranını kullanıcıya gösterebilmesine olanak tanıyor.

Kullanıcıya önce Google güvenlik hizmetlerini güncellemesi için bir bildirim gösteren uygulama, sonrasında “Sign in” metninin yanlış yazılması haricinde kusursuz görünen tam ekran bir Google oturum açma sayfasını kullanıcıya gösteriyor.

Bunun yanında kullanıcının Facebook hesap bilgilerini çalmak için meşru Google Play Servislerini taklit eden bazı bileşenleri de içeriyor.

Android Arayüzünü Taklit Eden Reklamlar

Araştırmacılar zararlı uygulamanın aynı zamanda Android arayüzünü taklit ettiği ve reklam olarak arka planda başka uygulamalar açıkmış gibi gösterdiğini de fark etti.

Oyun tüm bunların yanında arkasındaki suçluların kârlarını arttırmak için oyunculara bazı oyun içi ödeme teklifleri sunuyor.

Telefonunuzda bu Android korku oyunu varsa hemen kaldırsanız iyi olabilir (çocuklarınızın yüklediği oyunların güvenli olup olmadığını kontrol etmek için de iyi bir fırsat.)

Elbette Google Play Store ile ilgili tek derdimiz bu Android korku oyunu değil, farklı farklı pek çok uygulama nedeniyle tehdit altında kalabiliyoruz.

Google Play’den Nasıl Virüs İndirmeyeceğiz?

Google Play üzerinde bulunan her uygulama yayınlanmadan önce basit bir zararlı tespit sistemi üzerinden geçiyor. Maalesef bu tespit sistemi bazen bu tarz uygulamaların önüne geçemiyor. Bu tarz olaylara maruz kalmamak için uygulamaya verilen oy derecesini ve altında yapılan yorumları dikkatlice incelemekte fayda var. Ayrıca indirdiğiniz herhangi bir dosyanın zararlı olup olmadığının tespit etmek için, VirusTotal sitesine yükleyerek bilindik antivirüs programlarının dosya güvenirliği hakkında yaptıkları incelemeye bakabilirsiniz. Cep telefonunuza bir antivirüs yüklemeyi de ihmal etmeyin.