Güvenlik uzmanları, dünya üzerinde 25 milyondan fazla cihazı etkileyen Android işletim sistemlerine bulaştırılmak için geliştirilmiş yeni bir zararlı yazılım buldu.

Android’de büyük tehlike: WhatsApp zannettiğiniz uygulama WhatsApp olmayabilir

‘NEDEN REKLAM GÖSTERİYOR?’ ŞAŞKINLIĞI

‘Agent Smith’ adı verilen malware, bulaştığı telefonlarda kullanıcılara fark ettirmeden WhatsApp gibi popüler uygulamaların yerine aynı şekilde görülen kendi zararlı yazılımını barındıran uygulamalar yüklüyor.

İsmini The Matrix filmindeki karanlık karakterden alan Agent Smith, telefona yüklendikten sonra maddi kazanç amacıyla kullanıcıya sahte reklamlar göstermeye başlıyor. Araştırmayı yapan Check Point firmasının yetkilileri, kötücül yazılımın telefona sızdıktan sonra mağdurların kamera ve mikrofonunu ele geçirmek ya da banka hesap detaylarını çalmak yerine sadece reklam göstermesini şaşknlıkla karşıladı.

SADECE ABD’DE 300 BİN KİŞİ ETKİLENDİ

Şirketin mobil tehdit araştırmaları bölümünden Jonathan Shimonovich “Zararlı yazılım, kullanıcının yüklediği uygulamları hedef alıyor. Android kullanıcılarının bu tür tehditlerle bireysel olarak mücadele etmesi çok zor.” ifadelerini kullandı.

Agent Smith’in daha çok Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerindeki kullanıcıları hedef aldığı da ortaya çıktı. Aynı zamanda saldırganlar İngiltere, Avustralya ve ABD’de önemli sayıda Android kullanıcısına Agent Smith ile saldırmış. Bu sayının ABD’de 300 binden fazla olduğu açıklandı.

Saldırının ve zararlı yazılımın detaylı analizini bloglarında paylaşan şirket, Google ile birlikte çalışarak Agent Smith’in kullandığı uygulamaların hepsini PlayStore’dan kaldırdı.