Yakın bir zamanda hacker’ların tuzağına düşen Apple ve Meta şirketlerinin, kendi elleriyle kullanıcı verilerini bilgisayar korsanlarına verdiği ileri sürülüyor.

Apple ve Meta, kendilerini kolluk kuvveti gibi gösteren hacker’lara bir takım kullanıcı verilerini verdi. Bu bilgisayar korsanlarının, 2021 yılının ortalarında kendilerini kolluk kuvveti gibi gösterdiği ve acil veri talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Zaten son zamanlarda sahte acil durum veri talepleri de giderek yaygın bir hale geliyor. Ayrıca geçen yıl gerçekleşen saldırıda Recursion Team adlı hacker grubunun bu saldırıyı gerçekleştirdiği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

Meta sözcüsü Andy Stone, “Yasal yeterlilik için her veri talebini inceliyoruz ve kolluk kuvvetleri taleplerini doğrulamak ve kötüye kullanımı tespit etmek için gelişmiş sistemler ve süreçler kullanıyoruz. Güvenliği ihlal edilmiş olduğu bilinen hesapların talepte bulunmasını engelliyoruz ve bu durumda yaptığımız gibi, şüpheli dolandırıcılık taleplerini içeren olaylara yanıt vermek için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Apple ise yaptığı açıklamada, yasa uygulama yönergelerini uyguladıklarını söyledi.