Müslümanların çoğunlukta bulunduğu Arakan’da ordunun şiddeti ile yurtlarını terk etmek zorunda kalan mağdurlar, Facebook’a şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle 150 milyar dolarlık dava açtı.


Arakanlı Müslümanlar, ‘yaşadıkları yıkım ve şiddetin Facebook platformlarında teşvik edildiğini ileri sürerek’ Facebook’tan 150 milyar dolar talep etti.


Facebook, ‘nefret içeren’ yanlış bilgilerin yıllar boyunca platformdan yayılmasını engellememekle suçlandı. Ayrıca İngiltere’de bulunan bir hukuk bürosundan, Facebook’a gönderilen mektupta; ‘’Facebook’un algoritmaları Arakanlı Müslümanlara yönelik nefret söylemini körükledi. Şirket, Müslümanlara yönelik şiddeti körükleyen hesap ve gönderileri kaldırmakta başarısız oldu. Vakıfların ve medyanın uyarılarına rağmen doğru ve zamanında adım atmakta yetersiz kalındı.’’ ifadeleri yer aldı.


Geçtiğimiz aylarda Meta ismini alan Facebook suçlamalara yanıt vermezken, ABD’de de hukukçular Facebook aleyhine benzer bir suçlama ile dava açtı.


Yapılan bağımsız bir incelemede, platformun “insan hakları ihlallerinin” çoğalması için zemin yarattığı değerlendirmesi yer aldı.