GoDaddy 2021 web sitesi güvenlik anketinin verilerine göre, Türkiye’deki küçük işletmeler web sitelerinin güvenliği konusunda endişeli.
Ankete katılan Türkiye’deki GoDaddy müşterilerinin çoğu küçük işletmelerin siber saldırı riski altında olduğuna inandıklarını vurguladı.

GoDaddy MENAT Genel Müdürü Selina Bieber, ‘’2021 Web Sitesi Güvenliği Anketi’nin global sonuçları, küçük işletme sahiplerinin SSL sertifikalarının web sitesi güvenliği için en önemli özellik olduğuna inandığını gösterdi. Araştırma, aynı zamanda kimlik avı saldırılarının ve kötü amaçlı yazılımların küçük işletmeler için en büyük potansiyel güvenlik tehditleri olarak algılandığına da ışık tuttu. Ankete katılanların yüzde 81’i siber güvenliğin küçük işletmeler için çok önemli bir konu olduğunu söyledi. Biz de bu konudaki farkındalık seviyesini görmekten memnunuz. SSL Sertifikaları ve Web Sitesi Koruması gibi çeşitli hizmetlerin yer aldığı GoDaddy Web Sitesi Güvenliği araçları, küçük işletmelerin ve girişimcilerin siber saldırılardan etkilenmeleri durumunda web sitelerini korumalarına yardımcı olabilir.” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Ankete katılan Türkiye’deki küçük işletmelerin yüzde 32’si, onları zarara uğratan bir web sitesi güvenlik ihlali yaşadıklarını belirtti. Bunların yüzde 44’ü web sitelerinde kesinti yaşadığını, yüzde 35’i mali kayba uğradığını, yüzde 19’u ise itibar kaybına uğradığının altını çizdi.

Türkiye’deki küçük işletmelerin, web sitelerinin olası bir güvenlik ihlaline uğraması durumunda en büyük korkuları yüzde 60’lık bir oran ile müşteri güvenini kaybetmek olduğu ortaya çıktı. Bunu yüzde 55 ile müşteri verilerinin ifşa edilmesi ve yüzde 51 ile web sitelerinin bir süre kullanım dışı kalması takip ettiği ifade edildi. İlgili korkular arasında yüzde 49 ile mali kayıp ve yüzde 40 ile sorunu çözme maliyeti de yer aldığı açıklandı.