Hızla yaklaşan Babalar Günü öncesi pek çok tüketici, babalarına verdiği değeri ve sevgiyi göstermek için hediye alışverişi telaşına girdi. Kaspersky uzmanları, internet üzerinden babalar günü hediyesi alacak tüketicileri, siber saldırılara karşı uyardı.

Tüketiciler, Babalar Günü’nde babalarını mutlu edecek hediyeyi bulmak için internet üzerinden arayışa başladı bile… Ancak online alışverişin sunduğu kolay ve hızlı alışveriş imkanıyla birlikte, siber saldırılar da eş zamanlı olarak tehlike olarak karşımıza çıkıyor.

Kaspersky uzmanları, siber suçluların, tüketicilerin Babalar Günü gibi online alışverişe daha çok yöneldiği bu dönemlerde artan kimlik avı saldırılarına karşı uyarıyor. Uzmanlar, bilinçli bir şekilde güvenlik önlemlerini takip ederek güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmanın online alışveriş deneyimini daha güvenli hale getireceğini vurguluyor.

Hediye alışverişini son dakikaya bırakan tüketiciler, mükemmel hediyeyi bulmak için güvenlik gibi kritik konuları ikinci plana iterek kötü kararlar alabiliyor. Kaspersky uzmanları bu tarz günlerde tüm kullanıcılar önemli ipuçları paylaştı.

Eğer babalar günü için özel bir kampanyayla karşılaştıysanız, teklifin yasal olup olmadığını anlamak için satıcının sitesini kontrol edin. URL adresinde herhangi bir hata veya yazım yanlışı olup olmadığına bakmanız ve güvenli bir “https” bağlantısı kullanmanız da önemli (şifrelemeyi destekleyen bir web bağlantısı – Hypertexts Transfer Protocol Secure). Bu sizi karşılaşabileceğiniz olası sahte ya da kötü amaçlı web sitelerine karşı koruyacaktır

Siber suçlular, e-posta, SMS veya sahte web siteleri aracılığıyla kullanıcıları kandırarak kişisel bilgilerini çalmak için sahte bir banka veya alışveriş sitesi gibi görünen iletilerle kullanıcıların gizli bilgilerini elde etmeye çalışıyor. Online alışveriş yaparken, gelen e-postaların veya iletilerin sahte olabileceğini ve herhangi bir kişisel veya finansal bilgiyi paylaşmadan önce dikkatli olunması gerektiğini unutmayın. 

Sizinle paylaşılan bilmediğiniz linklere tıklamaktan kaçının. Unutmayın ki bir teklif gerçek olamayacak kadar iyi ise, büyük ihtimalle gerçek değildir.

Halka açık Wi-Fi ağları, online alışveriş sırasında siber saldırılara açık bir ortam olabilir. Siber suçlular, bu ağları kullanarak kullanıcıların verilerini izleyebilir veya kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla kişisel bilgilere erişebilir. Bu nedenle, güvendiğimiz ve şifre korumalı Wi-Fi ağlarına bağlanmalı veya kişisel verileri korumak için VPN kullanmalısınız. 

Online hesaplarınızın güvenliği için güçlü şifreler kullanın. Uzun, karmaşık ve benzersiz şifreler seçerek aynı şifreyi farklı hesaplarda kullanmaktan kaçınmalısınız.