Londra Yüksek Mahkemesi, alınan son karara göre, kripto borsalarından talepte bulundu. Binance, Coinbase, Luno ve Kraken’in de aralarında bulunduğu kripto borsalarından müşteri bilgilerini istendi.

Uzmanlar, 2022’de Birleşik Krallık’taki kripto para dolandırıcılığının bir önceki yıla göre yüzde 32 arttığını dile getirdi. Yapılan açıklamalarda, dolandırıcılığın ardından 273 milyon doların çalındığı keşfedildi. Ek olarak, kripto para birimleriyle ilgili dolandırıcılık olaylarında 2022 yılı içerisinde keskin bir artış yaşandığının altı çizildi.

Mahkeme, 2020’de İngiltere merkezli bir borsadan çalınan 1,7 milyon doların takibi için emir verilirken, çalınan meblağnın izini sürmek için kripto borsalarından müşteri bilgilerini talep etti. Çalınan fonları takip etmeye yönelik bir adım atılırken, çalınan meblağnın kripto borsasında 26 hesaba dağıtıldığı da söylendi.

Ayrıca Birleşik Krallık kuralları kapsamında, Binance ve diğer kripto borsalarının istenilen belgeleri teslim etmeleri gerektiği vurgulandı. Uzmanlar, hileli işlemlere dikkat çekerken, çalınan varlıkların geri geri alınmasına yönelik büyük bir adım atıldığı dile getirildi.

Yapılan açıklamada, ‘’Dava, hileli bir şekilde alınmış ve sınır ötesine taşınan varlıkları geri almaya çalışanlar için ileriye doğru atılmış büyük bir adım niteliğindedir. Bu kararın doğrultusunda çalınan fonun izini sürme imkanı sağlanacaktır.’’ ifadeleri yer aldı.

Birleşik Krallık hükümeti, yetkililere suç faaliyetleriyle bağlantılı olan araştırmaları için tüm yetkileri sağladı. Bununla birlikte, kripto para birimlerine el koymaları için daha geniş yetkiler verilmesi için oy kullanıldığı gelen bilgiler arasında yer aldı. Geçtiğimiz hafta kripto para suçlarının çoğalmasını önlemek için yeni adımların atılması da dikkat çekti.