Black Friday indirimleriyle birlikte son zamanlarda online ödeme dolandırıcılığında artış gözlemlendi. Online alışveriş sitelerindeki ödeme sayfalarını taklit eden dolandırıcılar, kimlik avı saldırılarında patlamaya neden oldu.


Online ödeme sistemleri olarak gizlenen ve sahte ödeme sayfaları ile kimlik avını gerçekleştiren dolandırıcılarla birlikte, kimlik avının Eylül’den Ekim’e yüzde 208’lik artış gösterdiği görülüyor. Kaspersky ise black friday günlerinde nasıl dolandırılmadan alışveriş yapılabileceğinin listesini oluşturuduğu bir raporla paylaştı.

Rapora göre spam e-maillerinin sayısında artışın olduğu, 27 Ekim ile 19 Kasım arasında satış sezonunun ortasından ay sonuna kadar ‘Black Friday’ kelimelerini içeren aktif bir spam e-posta yayılımının varlığından söz edildi. Toplam kimlik avı girişimine bakıldığında ise Amazon’un en popüler yem olduğu ifade edildi. eBay, Alibaba ve Mercado Libre gibi sitelerin de Amazon’dan sonra yem olarak sunulan başlıca siteler olduğu açıklandı.

Kimlik avının bir parçası olmamak için ise cihazlarda güvenlik programlarının bulundurulması, bankalardan ya da alışveriş portallarından gelen e-postalardaki eklerin açılmaması ve bilgileri doldurmadan önce URL’nin biçimini, şirket adının yazılışını kontrol edilmesinin önemi vurgulandı.