Apple, casus yazılım Pegasus’u üreten NSO aleyhinde dava açarak skandalı mahkemeye taşıdı.


Iphone kullanıcılarının telefonlarına sızıldığı iddiaları sonrasında Apple, olayı mahkemeye taşıyarak hukuk mücadelesi başlattı. Firma ayrıca NSO ile bağlı bulunduğu OSY Technologies şirketinin ‘Apple kullanıcılarını hedefleyen izleme faaliyetlerinden’ sorumlu tutulmasını da talep etti. Yaptığı dava başvurusunda Apple, NSO’nun yazılımlarının “2021 yılında Apple müşterilerini hedefleyen eşgüdümlü saldırılarda kullanıldığını” ve ABD vatandaşlarının NSO’nun casus yazılımı tarafından cep telefonlarından başka ülkelerde olsalar dahi izlenebildiğini de ekledi. Apple, NSO grubunun bu saldırıların yürütülmesinde kullanılmak üzere 100’den fazla sahte Apple ID kullanıcısı profili ürettiğini ifade etti. Ağ sunucularına sızılmadığını ama NSO’nun Apple kullanıcılarına yönelik saldırıları yapabilmek için sunucuları suistimal ve manipüle ettiğinin de fark edildiğinin altını çizdi.


NSO ise yaptığı açıklamada, “NSO Grubu’nun müşterileri tarafından kullanılan teknolojik araçları dünya çapında binlerce kişinin hayatını kurtardı. Pedofiller ve teröristler teknoloji cennetlerinde kol geziyor, biz de hükümetlere onlarla mücadele etmeleri için yasal araçlar temin ediyoruz. NSO grubu gerçeği savunmayı sürdürecek.” şeklinde konuştu.


NSO Grubu söz konusu yazılımların ‘terörle ilgili suçları’ ve genel olarak da suç örgütlerini hedeflediğini söyledi. Fakat bu yazılımların aktivistler, siyasetçiler ve gazetecilere karşı da kullanıldığı iddialarının olduğu görülüyor. NSO yazılımı sadece ‘insan hakları sicili iyi olan’ ülkelerin ordu, polis ve istihbarat teşkilatlarına sattığı yönünde sözlerini noktaladı.


Apple’dan önce Microsoft, Meta Platformları, Google’a ait Alphabet ve Cisco Systems şirketlerinin de NSO’yu eleştirdiği görülüyor.