e-kitap ve sesli kitap platformu Boodio, yayıncılık ekosistemini blok zinciri teknolojisi ile yeniden şekillendirmeyi amaçlıyor. Kendi kripto teknolojisi üzerinde geliştirdiği BODI Coin’i kripto borsası Bitay üzerinde Türkiye ve Dünyada ilk kez listeliyor.

Yayıncılık sektörünü dijital varlık ekonomisiyle tanıştıracak olan BODI Coin erken satışı 17 Mart 2022 tarihinde, Bitay kullanıcılarına özel bir fiyattan listelendi. Ayrıca Bodi Coin’in, ön satışın ardından, Ocak ayında genel satışa açılacağı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

Sınırlı arza sahip BODI Coin’den 100 milyon adet basıldı ve belirlenen yol haritası doğrultusunda dağıtımı yapılacak.

Okudukça kazandıran bir sistem

Kitabınızı dilediğiniz anda dinlemeye ya da okumaya olanak veren Boodio uygulaması, kitapseverlere kitap okudukça BODI Coin kazanma olanağı sağlayacak. Boodio kullanıcıları, uygulama üzerinde okudukları ve dinledikleri süre kadar BODI Coin kazanacaklar.

Kazanılan BODI Coin’ler abonelik, yeni içerik satın alma, yazar ve yayınevi fonlama gibi işlemlerde de kullanılabilecek. İlerleyen günlerde ise Bitay ve Boodio App üyesi 1 milyon kişiye, satın alacakları tüm kitapların satış bedelinde BODI Coin hediye dağıtılacak. Böylece sektöre yaklaşık 30 milyon TL değerinde kaynak akışı sağlanacak.

Yayıncılığa adanacak blok zinciri ve NFB’ler

Yayıncılık sektöründe merkeziyetsiz bir içerik sağlayıcı kanalı yaratmayı ve basılı kitap, e-kitap ve sesli kitap sektöründeki yüzde 80’e varan komisyon oranlarını ortadan kaldırmayı hedefleyen proje, halen yayıncı firmalara verilen ve ödeme takvimi ile birlikte 240 günü bulan tahsilat vadelerini, 1 dakika sınırına çekecek.

BODI Coin projesi kitapseverler için de NFT teknolojisi üzerinde geliştirilen NFB (benzersiz kitaplar) teknolojisi ile yatırımcısına dijital sahaflığın önünü açarken, kitap üzerindeki tüm hak sahiplerinin daha sonra gerçekleşebilecek olan her satıştan kazanç elde etmesini sağlayacak. Böylece dijital koleksiyonerler, arzı sınırlı olan benzersiz kitapları ikincil satışa açtıklarında, hak sahipleri ile beraber bu satışlardan da gelir elde edebilecek.

Boodio International Blockchain Publishers Platform CEO’su Mehmet Arslantunalı, “Yayıncılık sektöründe bir ilki gerçekleştirecek Boodio International Publishers Blockchain Platformu ile dijital varlık dünyasını yayıncılık sektörü ile birleştirmekten heyecan duyuyoruz. NFB altyapısı ile yepyeni bir ekosistem yaratarak dijital sahaflığın yatırımcı ve eser hak sahiplerine yeni gelir modelleri açması ile on binlerce benzersiz kitabı yayına sunacak olmaktan dolayı sevinçliyiz.” dedi.

Kaynak: https://www.dijitalekonomi.com.tr/