ABD gizli servisi CIA’nın, diğer ülkelere nasıl siber saldırılar düzenlediğini kanıtlayan bulgular keşfedildi.

Çin Ulusal Bilgisayar Virüsü Acil Müdahale Merkezi ve Çin’in siber güvenlik şirketi 360 firması tarafından ortaklaşa hazırlanan rapora göre, CIA’nın Çin dahil birçok ülkede gerçekleştirdiği siber saldırı ve gizli bilgileri çalma girişimleri ortaya çıktı.

Yayınlanan raporda, CIA’nın siber saldırılarının, hedef alınan ülkelerde altyapı tesisleri, havacılık ve uzaycılık, bilimsel araştırma kurumları, petro-kimya, internet şirketleri ve hükümet organlarını hedef aldığı, bu saldırıların en erken 2011 yılından itibaren izlenebildiği belirtildi.

Çin’i hedef alan siber saldırılarda CIA ile sıkı bağlantılı truva atı virüslerinin tespit edildiği, bu virüslerin CIA tarafından son derece katı şekilde standartlaştırılarak yönetildiğinin altı çizildi.

Ayrıca raporda, CIA’nın siber saldırılarında kullandığı silahların çok katı casusluk teknoloji normlarına tabii tutulduğu, tüm siber dünyasıyla nesnelerin internetini etkileyebildiği, dolayısıyla CIA’nın istediği kadar diğer ülkelerin önemli ve hassas verilerini elde edebildiği bilgisi de yer aldı.