Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre; Güney Çin Guangdong eyaletindeki Guangzhou kentinin Baiyun Havalimanı, yurtiçi uçuş yolcuları için bir yenilik olarak yüz tanıma sistemi başlattı. Havalimanında, bundan böyle bir kimlik kartı gösterdikten sonra yolcu, yüzünü tanıtarak uçuş kaydı yaptıracak, bagajını verecek, güvenlik kontrolünden geçecek ve uçağa binişi için kontrolden de geçebilecektir. 
 
Baiyun Havalimanı’nın bilişim bölümü yöneticisi Yang Hongyu, bu hizmetin her bir yolcu için uçağa biniş sürecinin tümünde kimliğini belirlemek için sadece yüzünü kullanabilmesini sağlayacak bir veri tabanı oluşturacağını bildirdi. Sistem, yolcuların yüz çizgilerine ilişkin verileri çıkarıp onları güzergahları ile eşleştiriyor. Yang, sistemin insana bağlı olan veya göz ve el yordamıyla yapılan kontrolü azaltıp otomatik kontrol yoluyla  etkinliği artırdığını; dolayısıyla genel anlamda güvenlik düzeyini yükselttiğini belirtti.
 
Covid-19 salgınının dizginlenmesinden sonra Çin’de hava trafiğinin de hızla canlandığı biliniyor. Nitekim sivil havacılık sektörünün, haziran ayında, mayıs ayına oranla yüzde 14,1 artarak günde ortalama 10 bin 820 uçuş kaydettiği açıklandı.