3 hafta önce onaylı Twitter hesapları ele geçirilerek yapılan BitCoin dolandırıcılığının arkasındaki beyin olduğu iddia edilen; 17, 19 ve 22 yaşlarındaki 3 kişi tutuklandı. Olayı gerçekleştiren saldırganlar, Twitter çalışanlarına yönelik hedefli saldırılar gerçekleştirerek kurum içi sistemlere erişim kazanmış ve Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Apple, Binance, Coinbase gibi çok takipçili hesaplar dahil olmak üzere 45 Twitter hesabını ele geçirerek, bu hesaplar üzerinden; belirtilen BitCoin hesaplarına para gönderilmesi karşılığında, gönderilen miktarın 2 katının kullanıcılara geri gönderileceğine dair paylaşımda bulunmuşlardı. Olayla ilgili bülten yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre İngiltere’den 19 yaşındaki Mason Sheppard, Florida’dan 22 yaşındaki Nima Fazeli ve ismi belirtilmeyen bir çocuğun; komplo kurma, kara para aklama ve korumalı bir bilgisayara sızma suçlarından, 17 yaşındaki Graham Clark’in ise, ele geçirdiği hesapları kullanarak yüzlerce kişiyi dolandırdığı için 30 ağır suçtan yargılandığı belirtiliyor.

ABD Avukatı Anderson konuyla ilgili olarak, siber suçluların Twitter hack’i gibi bir olayda anonim kalabileceklerini düşünmelerinin büyük bir yanlış olduğunu söyledi ve buna benzer suçların cezasız kalmayacağını belirtti. Twitter ise, sistemlerine erişimleri önemli ölçüde kısıtladıklarını ve normal işleyişe güvenli bir şekilde devam edene kadar bazı destek ihtiyaçlarına ve raporlara yanıt verme süresinin daha uzun olabileceğini belirtti.