Citizen Lab, Downing Street olayının BAE’deki operatörlerle bağlantılı olarak 2020 ve 2021 yıllarında şüpheli Pegasus casus yazılımının keşfedildiğini gerekli mercilere bildirdiğini öne sürdü.

Citizen Lab, 2020 ve 2021’de Birleşik Krallık hükümetine hem Downing Street hem de Yabancı ve İngiliz Milletler Topluluğu Ofisine ait ağların Pegasus casus yazılımı kullanılarak bulaştığından şüphelendiğini ifade etti. Citizen Lab, şuana kadar 65 kişinin bu yazılımdan etkilendiğini belirtti.

Pegasus, NSO Group tarafından geliştirildiği düşünülen bir casus yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Bu casus yazılımla, hükümetlerin insanların telefonlarının kontrolünü ele geçirmesine ve veri elde etmesine, gözetleme yapmasına izin verdiği de gelen bilgiler arasında yer aldı. Bundan dolayı NSO Group, kötü amaçlı yazılımlarla gözetleme yapan bir şirket olarak gündeme geldi. Ancak şirket, iddiaları reddetti. Şirket, yalnızca suçlulara veya teröristlere karşı meşru kanun uygulama ve istihbarat amaçları için seçilmiş hükümetlere yazılımın satıldığını söyledi ve kullanımı savunduğunu vurguladı. Ayrıca grup, ABD telefon numaralarının hedef alınmayacağının altını çizdi.

İsrail merkezli şirket iddiaları reddetse de sızdırılan materyallerde küresel olarak aktivistler, gazeteciler ve politikacıların potansiyel hedef olduğu listeler görülüyor.

NSO Group’tan bir sözcü, “Bu iddialarla ilgili olarak ortaya atılan bilgiler yine yanlıştır ve teknolojik ve sözleşmeye dayalı nedenlerle NSO ürünleriyle ilişkilendirilemez. NSO, Citizens Labs ve Amnesty gibi bir dizi siyasi güdümlü savunuculuk örgütü tarafından belirsiz ve eksik bilgilere dayalı yanlış ve asılsız raporlar üretmek için hedef alınmaya devam ediyor. Güvenilir iddiaların hak ettiği hükümet soruşturmalarıyla defalarca işbirliği yaptık.” şeklinde açıklamalarda bulundu.