Günümüzde artık çocuklar dışarı çıkmak, arkadaşları ile sokakta oyun oynamak yerine vakitlerini internette, sosyal ağların sanal gerçekliğinde harcıyorlar. Her geçen gün artan teknoloji ile beraber siber saldırıların, zorbalıkların da arttığı bir gerçek.

Bu hızlı dünya da çocukların teknolojiden faydalanmasını sağlarken, aynı zamanda güvende kalmalarına nasıl sağlarız?

ONLARLA KONUŞUN

Konuşmak/Diyalog en önemli unsurlardan biridir. Özellikle konu internet, sosyal ağlar veya siber zorbalık olduğunda, çocuklarınızı online ortamda güvende tutmak ise. Ebeveynler olarak onların, sizin karalarınıza ve tavsiyelerinize uymalarını istiyorsanız, soru sormalarına, fikirlerini söylemelerine izin verin. Onlarla konuşun.

KONUYA DAİR BİLGİLENDİRİN

İnternet gizliliği nedir? Nasıl sağlanır? Mahremiyet nedir? Neyi paylaşmalı neyi paylaşmamalı? Kişisel bilgiler nedir? Yabancılarla paylaşmak… gibi konularda çocuklarınızı bilgilendirin.

Sosyal medya hesaplarında bir hesapta fotoğraf silinse ya da hesap kapansa bile bu verilerin sonsuza kadar silindiğini düşünmeyin. Fotoğraflarınız ve bilgileriniz başka birinin bilgisayarına kayıt edilmiş olabilir. Çocuklar ve ebeveynler hangi fotoğrafları ve bilgileri paylaşacağını iyice düşünmelidirler.

GÖZLEMLEYİN/DAHİL OLUN

Çocuklarınızın internet aktivitelerini gözlemleyin. Normal zaman geçirmek gibi online olarak da çocuklarınızla zaman geçirin. Onların en sevdiği web adreslerini görün. Çocuklarınıza, yaşlarına uygun sosyal ağları kullanmalarını tavsiye edin. Sosyal ağlar üzerinde siz de arkadaşı olun, bu ağlardaki arkadaşları hakkında fikir  sahibi olun.

ÇOCUKLARINIZI KONTROL EDİN

Çocuklarınızı online olarak kontrol etmek için Ebeveyn kontrolü (parental control) yazılımları kullanın. Bu tür yazılımlarla aileler, çocuğun yaşına göre belirlenebilen koruma filtre hizmetleri sunuluyor.  Bu hizmetler filtrelerle pek çok değişik kategorideki web sitesine ve uygulamaya erişimi engelleyebiliyor. Siber zorbalığın oluşabileceği kanalları da bu şekilde daraltmak mümkün.

WEB KAMERASINA DİKKAT EDİN

Suçlular tarafından kolaylıkla kullanılabilen web kamerasını kontrol edin. Çocuklarınıza sadece tanıdıkları arkadaşları ya da aile fertleri ile kamera kullanmalarına izin verin. Sizin bilginiz olmadan ya da bilgisayarınız istismara uğradığında web kameranıza erişebilen kötü amaçlı yazılımlar vardır.

GÜNCEL KALIN

Yüklediğiniz uygulamaları ve işletim sisteminizi güncel tutun. Sistem yamalarını mutlaka yapın. Güncel olmayan yazılımlar, sisteminizi bir süre sonra açık hedef haline getirebilir.

GÜVENLİK YAZILIMI KULLANIN

Dijital dünyadaki zararlı yazılım sayısı o kadar yüksek ki, güçlü bir savunma mekanizması olmadan mücadele edemezsiniz. Hem kendinizi hem çocuklarınızı hem de cihazlarınızı korumak için mutlaka güncel ve proaktif bir antivirüs veya internet güvenliği yazılımı kullanın.